A tamarind nem más, mint egy gyümölcs, amely főként a trópusokon rendkívül népszerű, azonban napjainkban hazánkban is egyre többen ismerik és fogyasztják. Ha csak tehetjük, mindenképpen illesszük be az étrendünkbe, mivel nagyon sok pozitív hatással rendelkezik.
Először is ez a gyümölcs rendkívül sok hasznos tápanyagot tartalmaz, kezdve a B-vitaminokkal, de megtalálható még benne a kalcium, a réz, a vas, a magnézium, a mangán, a foszfor és a kálium. B-vitaminok közül elsősorban riboflavint, tiamint és niacint tartalmaz nagyobb mennyiségben.
Ha Indiában járunk, minden bizonnyal rengeteg tamarindfát találunk majd. Az összes gyümölcs és zöldség közül ez a gyümölcs tartalmazza a legtöbb foszfort és kalciumot. Már napi egy-két gyümölccsel is fedezni tudjuk a napi kalciumszükségletünket.
Indiában nagyon kedvelik ezt a gyümölcsöt, amelyet lekvár formájában hazánkban is sokan ismerhetnek. Az egyik legelőnyösebb tulajdonsága, hogy megakadályozza a székrekedés kialakulását. Indiában előszeretettel készítenek belőle lekvárt, szörpöt, savanyúságot, cukrot, zselét vagy gyümölcslé-koncentrátumot.
A tamarindnak nagyon sok egészségre gyakorolt pozitív hatása ismeretes, többek között nagyon jó hatással van az emésztésre. A gyümölcspépet használhatjuk, ha emésztési zavarok gyötörnek bennünket, például hányás vagy székrekedés esetén tehet nagyon jó szolgálatot. De sok tanulmány számolt be arról, hogy étvágytalanság esetén is nagy hasznát vehetjük ennek a gyümölcsnek.
A tamarind gazdag forrása a C-vitaminnak. Ez egy olyan antioxidáns vitamin, amely nagyon hatékony az immunrendszer megerősítésében és fokozásában.
A tamarindot még akár megfázás ellen is fogyaszthatjuk, ugyanis Indiában is így tesznek az emberek, mivel szentül hisznek annak gyógyító erejében. Főleg akkor veszik hasznát, ha a megfázás a légzésre is erősen kihat, és erős orrdugulással jár együtt.
Indiában gyakran használják a tamarindpépet láz csillapítására is. Először is fél liter tejet felforralnak, majd ehhez adnak egy-két evőkanál tamarindpépet. Ezt követően várnak egy kicsit, míg az elegy hűl, és ezt ízesítik aztán különféle fűszerekkel, mint szegfűszeg, kardamom és fahéj.
A tamarind rostokban gazdag és nincs zsírtartalma. Tanulmányok szerint a napi fogyasztása segíthet a súlycsökkentésben, mivel flavonoidokat és polifenolokat is tartalmaz. A tamarind hidroxi-citromsavban bővelkedik, amely csökkenti az étvágyat azáltal, hogy gátolja az amilázt, azaz egy olyan enzimet, amely a szénhidrát zsírrá alakításáért felelős.
A tamarindban található polifenolos vegyületeknek köszönhetően a gyümölcs megakadályozza a peptikus fekélyek kialakulását.
A tamarind gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkezik, stabilizálja a vércukorszintet, és visszafordíthatja a hasnyálmirigy szövetének károsodását a cukorbetegségben szenvedő személyeknél. Egy alfa-amiláz nevű enzim is megtalálható a tamarindban, amely szintén vércukorszint-csökkentő hatással rendelkezik.
Antihisztamin tulajdonságai miatt a tamarind hatékony módja az allergiás asztma és a köhögés megszüntetésének. A C-vitamin gazdag forrása, amely erősíti az immunrendszert a megfázás és a köhögés megelőzése érdekében.

