Az idei trendforduló után tranzakciószámokban és árakban is erősödő ingatlanpiac, egyre szélesedő vásárlói kör és további 10 százalékkal bővülő hitelpiac várható jövőre – közölte a 2025-re vonatkozó előrejelzését a Duna House pénteken az MTI-vel.
A közlemény szerint a gyengén teljesítő 2023-as év után 2024 valódi trendfordulót hozott az ingatlanpiacon. A gazdasági helyzet, a csökkenő kamatkörnyezet és a megújuló otthonteremtési támogatások fokozták a vásárlási kedvet: kétéves csúcsra került idén az ingatlanpiaci kereslet, az adásvételek számát tekintve a 110-130 ezres éves sáv közepe környékén zárja majd az évet a piac, ami hozzávetőlegesen 14 százalékos növekedés 2023-hoz képest.
Arra is kitértek, hogy jövőre változik a kormányzati lakáspolitika, a kereslet növelése mellett kiterjesztik a fókuszt a kínálati oldal bővítésére is. A Lakhatási Tőkeprogram gazdaságélénkítő hatása mellett gazdagítja majd az egyelőre korlátozott újlakás-kínálatot, a befektetői érdeklődés fokozódása pedig a használt ingatlanállomány állapotára is jó hatással lehet. Jelezték ugyanakkor, félő, hogy a kitartó és várhatóan tovább fokozódó vevői érdeklődéssel nem tud majd lépést tartani a kínálat bővülése, így elképzelhető, hogy az árak ingatlantípustól, állapottól és lokációtól függően kisebb-nagyobb mértékben emelkedésnek indulnak majd.
Közölték, hogy az előzetes várakozásoknál jóval aktívabban teljesített idén a hazai hitelpiac, az év végére az 1300 milliárdot is meghaladhatja a forintalapú, lakáscélú jelzáloghitelek volumene, amelynek 25 százalékát a CSOK Plusz kamattámogatott konstrukció fedi le. A jövő évre vonatkozóan optimisták a cégcsoport nemzetközi pénzügyi márkája, a Credipass szakemberei, az idei teljesítményhez képest további 10 százalékos emelkedést prognosztizálnak 2025-re a hitelpiacon – olvasható a Duna House közleményében.
The post Ingatlanpiac: jövőre sem tud lépést tartani a kínálat a kereslettel first appeared on 24.hu.