Inváziós halak lepték el a Hévízi-csatornát

Mára élénk mintázatú, trópusi sügérekkel van tele a Hévízi-tó csatornája, miközben az őshonos csukák látszólag teljesen eltűntek vízéből. Ezt Kostyál Pál búvárfotós állapította meg, aki december 22-én merült le a csatornába, hogy megnézze, mennyi idegenhonos, inváziós hal van a vízben.

Úgy látszik, ezek már kipusztíthatatlanok onnan… Hiába is próbálják már évek óta. Csukát már nem találtunk a vízben, pedig telepítettek bele. Igaz, hogy ez már lassan egy éve történt

– összegezte a Sokszínű Vidéknek a búvár, aki merülés közben felvételeket is készített a csatorna élővilágáról.

A színes trópusi halak feltehetőleg felelőtlen állattartók miatt kerülhettek a Hévízi-tó vízrendszerébe. Az otthon, akváriumban tartott halaikat sokan szabadon engedik, ha megunták őket vagy túl nagyra nőttek. Ennek azonban beláthatatlan ökológiai következményei lehetnek, hiszen az így környezetünkbe kerülő idegen fajok kiszoríthatják az őshonos állatokat természetes élőhelyeikről.

A Hévíz-patakból többek között fogtak már közép-afrikai pompás malawi sügért, dél-mexikói vizekből származó citromsügér, de számtalan Közép-Amerikában őshonos jaguársügeret is megfigyeltek.

Gyakran előforduló halfajnak számít a jukatáni fogasponty is, amerikai tűzfejű sügérből pedig már 30 centiméteres példánnyal is találkoztak.

A trópusi halak a tó meleg vizét elvezető Hévíz-patak északi szakaszán érzik legjobban magukat.

Mindeközben az őshonos csukák szinte teljesen eltűntek, amihez Kostyál Pál szerint a horgászok aktivitása is hozzájárulhatott.

The post Inváziós halak lepték el a Hévízi-csatornát first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed