Itt a törvénymódosító: legyen több munkaszüneti nap

A Fidesz eddig ötször mondott nemet a törvénymódosító javaslatra, pedig az EU-s átlagnál itthon kevesebb a munkaszüneti nap.

Mi történt? Balassa Péter országgyűlési képviselő, aki ennek érdekében ismét törvénymódosító javaslatot nyújtott be, hogy több európai államhoz hasonlóan hazánkban is legyen munkaszüneti nap december 24-e.

Balassa javaslatában kiemelte, hogy 2023 decemberében is már több kereskedelmi szolgáltató (Lidl, Rossmann, Penny) lehetővé tette, hogy a dolgozóik szenteste a szeretteikkel, a családjukkal legyenek.

Kontextus. A javaslat nem most először kerül terítékre, a Szenteste munkaszüneti nappá tételét legutoljára tavaly söpörte le a Fidesz, immáron ötödjére.

Akkor Fónagy János, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (ma már Nemzetgazdasági Minisztérium) parlamenti államtitkára válaszában tavaly a gazdaság teherbíróképessége szempontjából érvelt a Szenteste munkaszüneti nappá tételével szemben.

EU-s szint. Magyarországon tizenegy munkaszüneti nap van:

január 1.,

március 15.,

nagypéntek,

húsvéthétfő,

május 1.,

pünkösdhétfő,

augusztus 20.,

október 23.,

november 1. és december 25–26.

A tizenegy munkaszüneti nap egy nappal kevesebb az uniós átlagnál. A szomszédos országokban jellemzően az EU-s átlagnál is többet hiányozhatnak a kollégák.

Romániában és Szlovákiában 15,

Horvátországban 14,

Ausztriában 13,

míg Ukrajnában 12

munkaszüneti nap van egy évben.

Az országgyűlési képviselő szerint nem állja meg a helyét a Fidesz azon érve, hogy a munkaszüneti napok számának növelése gyengítené a versenyképességet és GDP-kiesést okozna, hiszen december 24-én kétségkívül a kereskedelemből folyik be a legtöbb bevétel, de ezen vásárlásokat az emberek más napokra is be tudják ütemezni, különös tekintettel arra, hogy az advent alatt gyakorlatilag végig – hétvégente is – nyitva tartanak a boltok.

The post Itt a törvénymódosító: legyen több munkaszüneti nap appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed