Jég alá úszó robotokat fejleszt a NASA

A NASA-JPL az IceNode nevű projekt során olyan merülő robotot fejleszt, amelynek feladata az antarktiszi selfjég alatti terület vizsgálata lesz. A tervek szerint egy ilyen robotokból álló flotta végezheti majd el a legfontosabb felméréseket, amelyek adataival kibővítve a tengerszint-emelkedési modelleket pontosabbá tehetjük.

A robot a jég aljára csimpaszkodva végez méréseket majd.
Forrás: nasa jpl-caltech

A selfjég olvadása nem járul hozzá a tengerszint emelkedéséhez, azonban ez a sok kilométer szélesen a szárazföld pereméhez tapadó, vízen lebegő jég lassítja a gleccsereket. A szárazföld felől jeget szállító gleccserek olvadása már emeli a vízszintet, így a selfjég közvetett módon hat: ha nincs visszatartó erőként jelen, a gleccserek felgyorsulnak.

Bár azt tudjuk, hogy a léghőmérséklet hogyan olvasztja a jég felszínét, sajnos azt nem, hogy alulról, a tengervíz miként teszi ugyanezt. Ezen a helyzeten szeretne változtatni az új projekt a robotjárművek révén.

A legfontosabb azt a területet megismerni, ahol a selfjég a tengerfenékhez ér, feltámaszkodik azon. Gyakorlatilag ez az a terület, ahol a tengerbe futó gleccserjég átmegy lebegő selfjégbe, a robotokkal ide fognak majd eljutni.

Az itteni mérések alapján pontosabban kiszámíthatjuk majd, hogy milyen gyorsan veszíti el a déli kontinens a jégtakaróját, és ezzel azt, hogy voltaképp miként is emeli meg a tengerszintet. Azonban ez a feltámaszkodási terület bolygónk legnehezebben elérhető területei közt van. Voltak ugyan kísérletek már arra, hogy meglévő merülő robotjárművel vizsgálják, azonban kimondottan e célra készülnek a most fejlesztett eszközök.

A szárazföldi jégtakaró vagy gleccser vége, a selfjég és a tengerfenék kapcsolata.
Forrás: Clara Henry

A robotok kb. 2,5 méter hosszú, 25 centi átmérőjű hengerek lesznek, amelyeket három olyan „lábbal” szerelik fel, amelyekkel a jég aljára tudnak kapaszkodni. Az eszközökben nem lesz semmiféle hajtómű, ehelyett az óceáni áramlatok révén fogják helyüket változtatni.

Hajóról indítják őket útnak, majd egy idő múlva az áramlatok a célhelyszínekre sodorják őket, ahol leengedik a ballasztjukat. Ezzel a jég alsó határáig emelkednek, ahol pedig majd rögzítik magukat és nekiállnak a méréseknek.

Ezek a mérések a beáramló melegebb tengervíz és a jégből lesüllyedő hideg olvadékvíz sebességét, az áramlások nagyságát méri. A tervek szerint egy-egy éven át üzemelnek majd e robotok, utána kisodródnak a jég alól és műholdas kapcsolat révén elküldik az adataikat.

A robot prototípusával végzett tesztek (a befagyott Felső-tó illetve az Északi-sarkvidék vizein) ígéretesek. Egyrészt tesztméréseket is végzett az eszköz, másrészt a fejlesztők is vizsgálták, hogy miféle változtatásokra lesz még szükség.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Jég alá úszó robotokat fejleszt a NASA first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed