Jógával és légzőgyakorlatokkal is megszüntethető az alvási apnoe

Napjainkban sokan szenvednek úgynevezett alvási apnoéban. Az alvási apnoe egy olyan rendellenesség, amikor is szünet keletkezik a légzésben. Ez nemcsak veszélyes az adott személy egészségére nézve, de még másnap fáradtságot is generál ez az egészségi probléma.

Az alvási apnoe voltaképpen nem más, mint egy alvászavar, amely szerte a világon emberek millióit érinti. Amennyiben az alvás közbeni légzés sokszor megszakad, az olyan tünetek kialakulásához vezethet a fáradtságon kívül, mint rossz alvásminőség, nappali fáradtság, de akár súlyos egészségi problémákat és szövődményeket is generálhat.

Az alvási apnoe kialakulásához számos tényező járulhat hozzá, ilyen például az elhízás és a túlsúly. Mindkét állapot – főleg, ha a nyak körül úgynevezett toka alakul ki – nyomást gyakorol a légutakra, és fokozza az alvási apnoe kialakulását.

Az alvászavar hátterében a genetika is állhat. Amennyiben a családban élnek olyan személyek, akiknek alvási apnoe nevű betegségük van, úgy nekünk is nagyobb az esélyünk a probléma kialakulására.

Az életkor előrehaladtával sokkal gyakoribb az alvási apnoe, mint a fiatalabb korosztálynál. Ennek az az oka, hogy idősebb korban mind az agyműködés, mind az izomtónus csökken.

Az altató, a nyugtató és az alkohol esténkénti fogyasztása is hozzájárul az alvási apnoe kialakulásához, ugyanis ezek is ellazítják a torok izmait, ezzel is növelve a légúti elzáródás kockázatait.

A dohányos személyeknél nagyobb valószínűség szerint alakul ki alvási apnoe, mégpedig a felső légutak gyulladt állapota és folyadékretenciója miatt.

Az alvási apnoe kezelése hagyományos terápiákkal is történhet, de természetes módszereket is kipróbálhatunk a tünetek és az okok megszüntetésére.

A jóga és a légzőgyakorlatok beépítése a napi rutinba pozitívan befolyásolhatja az alvás minőségét. A jóga során is végzünk olyan légzőgyakorlatokat, és olyan izmok ellazítása történik meg, amelyek nagyon hatékonyan kezelik az alvási apnoe miatt kialakult izomdiszfunkciókat. A légzőgyakorlatok még segíthetnek is a légzőizmok megerősítésében, illetve a tüdőfunkciók javításában. Az erősebb légzőizmok jobb légáramlást tesznek lehetővé alvás közben, csökkentve ezzel az alvási apnoe gyakoriságát és súlyosságát. Ezen kívül a légzőgyakorlatok és a jóga sokat segíthetnek az oxigénszint növelésében is. A jobb oxigénellátás és keringés segíthet a tünetek csökkentésében és a nyugodt alvás kialakításában.

A rendszeres testmozgás nemcsak az általános egészséget biztosítja, hanem pozitív hatással van a jóllétre, a hangulatra és az alvás minőségére. A rendszeres testmozgás csökkentheti a tünetek súlyosságát és javítja az általános alvásminőséget. Hetente legalább 150 percnyi mérsékelt testmozgás szükséges a tünetek megszüntetéséhez. Az úszás, a kerékpározás és a tánc szintén hasznos lehet, csakúgy mint az ellenállási edzés és a rendszeresen végzett rugalmassági gyakorlatok.

Egyes gyógynövények is segíthetnek, amennyiben alvási apnoéban szenvedünk. A macskagyökér nyugtató és alvást segítő tulajdonságairól ismert, egyes tanulmányok szerint javítja az alvás minőségét és csökkenti az elalváshoz szükséges időt.

A levendula szintén pihentető és nyugtató hatásokkal rendelkezik. A gyógynövény hozzájárulhat a nyugodtabb alvási környezethez, és potenciálisan csökkentheti a stresszel kapcsolatos alvászavarokat.

A kamilla nyugtató és alvásjavító funkciókkal is rendelkezik. Lefekvés előtti fogyasztása segíthet a test és az elme ellazításában, illetve az alvás javításában.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed