A Sportal annak kapcsán állította pellengérre Hosszú Katinkát, hogy a háromszoros olimpiai bajnok úszónő Iron Waterpolo néven futó vízilabda-egyesületének utánpótlás csapata az idei öt fordulóban eddig 14 gólt dobott, és 183-at kapott, vagyis elég gyatrán szerepel, miközben milliós taotámogatást kap a szövetségtől.
Az írás megjelenése a Ripost kérte ki a sportági ikon, Faragó Tamás véleményét minderről. A szerző Montreal olimpiai bajnoka elé azzal a kérdéssel dobta oda a banánhéjat, hogy az Iron lelkes vízilabdázó gyerekeiből válhat-e valaha komoly pólós. Faragó rálépett, majd el is csúszott rajta. Azt felelte:
Kizártnak tartom. Ez a taopénzek helytelen felhasználása. Az elnök asszony ezzel az erővel akár egy jégkorong-szakosztályt is üzemeltethetne. Ez a vízilabdázással kapcsolatos próbálkozás egyszerű szélhámosság. Inkább azt tanácsolom Katinkának, hogy vesse latba minden tapasztalatát, tudását, és neveljen legalább egy olyan úszót, akit majd méltán megbecsülhetnek az uszodában.
Hosszú azonnal reagált a közösségi oldalán. Azt írta: „Kedves Tamás, ön szerint etikus egy nőt, édesanyát és olimpiai bajnokot jogtalanul szélhámosnak nevezni?” – majd hosszasan és számszerűsítve védte a saját igazát. A többi közt azzal érvelt, hogy
Nem profitszerzés végett csináljuk a vízilabda szakosztályt. Az éves 6,72 milliárd forint klubok közötti tao-szétosztásból 7,5 millió forint támogatást kapott az Iron idén.
Lapunk bekérte a Magyar Vízilabda Szövetségtől az Iron Waterpolo mögött álló jogi személy, a Katinka & Co. Kft. tavalyi és idei taotámogatásának pontos összegeit. Az MVLSZ válaszában azt közölte, hogy a cég számára a sportszervezet elnöksége
a 2023/2024-es évadban 9 988 269 forint támogatást hagyott jóvá, ebből 9 888 385 forint teljesült pénzügyileg.
A 2024/2025-ös évadban 7 500 000 forintot hagytak jóvá, a támogatási igazolással lefedett összeg 6 562 499 forintra rúg, amiből eddig 4 816 867 forint teljesült.
A sportágban egyébként az elitképzésre szakosodott, nagy egyesületek esetében az Ironnál nagyságrenddel nagyobb, akár évi 200–300 milliós támogatásról tudnak.
Melyik olimpiai bajnokunknak van igaza a vitában?
Tény, a taotámogatás 2011-es bevezetése után akadtak gyerekbetegségek, visszaélések is, sportágtól függetlenül oknyomozó cikkek sokasága jelent meg azokról a „szélhámosságokról”, amikor csak a taózás miatt hoztak létre fantomegyesületeket.
Azonban mára a taotámogatás – annak elszámolási és ellenőrzési rendszere – sokat finomodott, tele van olyan fékekkel, biztosítékokkal, amelyek sokkal hatékonyabban szabnak gátat a trükközéseknek, jobban garantálják a tisztességes pénzügyi és szakmai felhasználást. A sporttao egyes vélekedések szerint az állami támogatási rendszerek között az egyik legjobban szabályozott, jelenleg szigorúbb, mint az Európai Unióé.
A taosportágak, így az MVLSZ munkájának eredményessége sem csak és kizárólag az Európa-, világ- és olimpiai bajnoki aranyak számában mérhető. A szövetségek egyik fő feladata az, hogy minél több, utánpótlással foglalkozó klubban egyre több gyerek ismerkedjen meg a sportággal, végezhessen akár napi szinten testmozgást.
Nagy Borbála / 24.hu
Számos példa bizonyítja, hogy még az olyan méretű és eredményességű hobbi- vagy nevelőklubokból is, mint amilyen momentán Hosszú Katinkáé, egy-egy tehetségesebb gyerek rendre szintet lép, akár egyből a szakmaiság csúcsát jelentő elitképző egyesületekbe kerülhet.
Ebből következően Hosszú cégének és klubjának – vagy a hasonló, kisebb utánpótlás egyesületeknek – éppen annyira van szakmai létjogosultságuk a sportági piramisban és a taorendszerben, mint a Fradinak, a Vasasnak, a BVSC-nek vagy annak az UVSE-nek, amely valóban 45-1-re verte az Iront.
Faragó nyilván tisztában van ezekkel a tényekkel. Hovatovább azzal is forintra tisztában lehet, hogy Hosszú Katinka cége mikor, milyen minőségű szakmai tevékenységre és mennyi taotámogatást kapott, hiszen tagja a Magyar Vízilabda Szövetség elnökségének. Amelynek ülésén jóváhagyták a pályázó klubok számára a tételes taotámogatásokat, így többek között Faragó is azok között volt, akik az Iron Waterpolo számára megszavazták a tavalyi 10 és az idei 7,5 millió forintot.
Hosszú Katinka és az egyesülete ott hibázott, hogy miközben tavaly még a dunántúli régiós bajnokságban indította az egyelőre még szerény képességű csapatát, ki tudja, milyen okból vezérelve az idén átnevezte az utánpótlásképzés második szintjét képviselő országos bajnokságba, a nyitott A2-be. Az országos viszont a területihez képest olyan szint, ahol – a korábbi ökölvívó szövetségi kapitány, Szántó Öcsi bácsi szavaival élve – már nem csak tinglitangliznak, ütnek is.
Az Iron Waterpolo tavaly még nem találkozhatott elitképző klubbal vagy annak a legjobb játékosaival. Ha az idén is a dunántúli régióban maradnak, vagy csak a budapestibe nevezik a csapatait, nem lenne 45-1-es vereségük és 14:183-as gólarányuk.
Összegezve: a fent megfogalmazott kérdésünkre az egzakt válasz:
Mert, ha elfogadjuk, hogy Hosszú Katinka „szélhámosságot” követ el, akkor annak elnökségi tagként Faragó Tamás is részese, hovatovább közreműködője. És amit Katinka tesz – a vízilabda terén elegendő tapasztalat, jártasság híján –, az valójában dilettantizmus.
The post Kálnoki Kis Attila: Ha elfogadjuk Hosszú Katinka „szélhámosságát”, akkor abban Faragó Tamás is közreműködő first appeared on 24.hu.