Dák kincsekre bukkant két férfi fémkeresőkkel egy Breaza nevű román városban. A szakértők szerint az ezüstből készült ékszerek jelentős felfedezésnek számítanak, és abban bíznak, hogy a lelőhelyen egy erődítmény romjaira is rátalálhatnak.
A dákok egy ókori népcsoport volt, amelynek tagjai főleg a mai Románia és Moldova területén éltek. A Dák Királyság Krisztus előtt 60 és Krisztus után 106 között létezett, fennállása alatt szinte folyamatos háborúban állt a Római Birodalommal. Végül Traianus római császár hódította meg többek között gazdag arany- és ezüstlelőhelyeiért, helyén egy Dacia nevű provinciát alapított, amely egészen a 3. század végéig a birodalom részét képezte – jegyzi meg az Arkeonews.
A breazai önkormányzat közleménye szerint a tárgyakat Dionisie-Aurel Moldovan és Sebastian-Adrian Zahan találta meg, akik azonnal értesítették az illetékes hatóságokat. A kiegészítők kiváló kézműves munkának számítanak, ezért a régészek úgy gondolják, tulajdonosuknak magas státusza lehetett a dák társadalomban.
Az ékszereket szándékosan áshatták el több mint ezer évvel ezelőtt, hogy pontosan miért, azt nehéz megmondani. Elképzelhető, hogy egy mára elfeledett istenségnek ajánlották fel áldozatként, de az is lehetséges, hogy háborús időkben rejtették el őket.
A hatályos törvények értelmében a román kincsvadászok leadták a leleteket az állami szerveknek, jelenleg a Maros Megyei Múzeum gondozásában vannak. A Krónika Online szerint Romániában az engedéllyel rendelkező fémkeresősök a megtalált kincsek becsült értékének 30–45 százalékát is megkaphatják. A gyakorlatban azonban nagyon nehezen fizetik ki a becsületes megtalálókat: egy Valcea megyei kincskereső 2013-ban például 47 ezer II. Murád oszmán szultán (1404–1451) korából származó érmét talált, ám jussáért perre kellett mennie a művelődési minisztériummal és a Román Nemzeti Történeti Múzeummal, amelyet megnyert, így végül 32 ezer euróval „hálálták meg” munkáját.
The post Káprázatos kincseket talált két román férfi fémkeresővel first appeared on 24.hu.

