Katasztrófát okozhat a világ legnagyobb jéghegye

Gyorsan közeledik egy, az Atlanti-óceán déli részén fekvő, brit fennhatóságú sziget felé a világ legnagyobb jéghegye – írja a Live Science.

A térségben számos vadállat él, a szakértők szerint a jég érkezése katasztrofálisan hathat a helyi ökoszisztémára.

Az A23a jelű jéghegy január 16-án nagyjából 290 kilométerre járt az Egyesült Királyság Dél-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek nevű tengerentúli területétől. A szigetekkel való ütközés katasztrofálisan hatna a helyi pingvin- és fókakolóniákra, illetve más állatokra.

A ma mintegy 3500 négyzetkilométeres – tehát Heves vármegyényi – jéghegy 1986-ban szakadt le az antarktiszi Filchner-jégselfről. A jégtömeg hamar megfeneklett, több mint 30 évet vesztegelve töltött el, majd 2020-ban lassan megindult észak felé. Nemrégiben az A23a ismét elakadt, és egy darabig a Dél-Orkney-szigetektől északra egy helyben pörgött, míg végül 2024 decemberében újra kiszabadult.

A folyamatosan változó, olvadó, jeget vesztő jéghegyek mozgását nehéz megjósolni, ám a jelenlegi előrejelzések alapján az óceáni áramlatok az A23a-t a Drake-átjárónak nevezett területre fogják sodorni. Ebben a térségben gyakran olvadnak el a jéghegyek.

Dél-Georgia és a Déli-Sandwich-szigetek ezen átjáró keleti részén helyezkednek el. Mark Belchier, a dél-georgiai kormány ökológus tanácsadója szerint a térség a jéghegyek útjában fekszik, a halászatot és az élővilágot egyaránt érintő hatások miatt pedig alapvetően nagy a helyi alkalmazkodóképesség. Esetenként azonban a hatások túl erősek.

2004-ben egy hatalmas jéghegy feneklett meg a környéken, elzárva a pingvinek és fókák táplálkozóterületeit. Az esemény tömeges pusztulást idézett elő.

Az A23a bármelyik nap széttörhet, és minden egyes darabja potenciális veszélyt jelent a szigetekre. Lehetséges, hogy a töredékek elkerülik a régiót, de amennyiben valóban a környéken kötnek ki, az akár ökológiai katasztrófát is okozhat.

The post Katasztrófát okozhat a világ legnagyobb jéghegye first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed