Kéményből időzített bomba: így előzhető meg a kéménytűz

A kéménytűz évente több száz háztartást veszélyeztet, pedig néhány egyszerű szabály betartásával megelőzhető lenne. Tudta például, hogy a vizes fával való tüzelés nemcsak a kéményét, hanem az otthonát is tönkreteheti? Balogh Eszter tűzoltó főhadnagy, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője segített nekünk abban, hogyan kerülhető el a baj, írta a Vas vármegyei hírportál.

Mi okozza a kéménytüzeket?

Koromizzás: A kémény belső falán lerakódott korom izzani kezd.
Kátránygyulladás: A nem megfelelő tüzelőanyag miatt keletkező kátrány gyullad meg.

Mindkét esetben fennáll a veszély, hogy a tűz átterjed az épület szerkezeti elemeire, ez végső soron az egész ingatlan leégéséhez vezethet. Különösen kockázatosak azok az épületek, amelyek kéménytestébe gerendát vagy szarufát építettek be, illetve ahol repedések a kémények vagy rosszul záródik a kéményajtó

– részletezte a portál megkeresésére Balogh Eszter tűzoltó főhadnagy, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Hogyan előzhetjük meg a kéménytüzet?

Fontos a rendszeres kéményellenőrzést. Magánszemélyek számára az időpontfoglalás és az ellenőrzés ingyenes, mégis, sokan elmulasztják ezt a fontos lépést. Pedig a szakemberek által végzett tisztítás és karbantartás életmentő lehet.

Nagyon sok múlik a megfelelő tüzelőanyag-használaton is. Kizárólag papírhulladék és száraz, kezeletlen fa égethető el. Sokan nem tudják, de ha egy-másfél hónapig csak és kizárólag nedves fával fűtünk, azzal kéményünk olyan állapotba kerül, mintha végigfűtöttünk volna egy egész szezont. Ez pedig könnyen kéménytűzhöz, eltömődéshez, akár szén-monoxid-mérgezéshez is vezethet. Nem érdemes kockáztatni

– hívja fel a figyelmet Balogh Eszter tűzoltó főhadnagy, és kiemelte még a szén-monoxid-és füstérzékelő telepítésének fontosságát, illetve azt is, hogy a kémény közelében semmiképp ne tároljunk gyúlékony anyagokat, mivel ezek jelentősen növelik a tűz kialakulásának kockázatát.

Intő jelek, amelyekre figyelni kell

A nedves fa eltüzelésekor a kémény járatában a nagymértékű vízgőz kondenzációja, a kátránnyal, szurokkal együtt lecsapódva a falazaton átszivárog és foltosodást okoz. A nehezen begyúló tűz is utalhat a kémény eltömődésére, ahogy a füst visszaáramlása is.

Mit tegyünk, ha mégis kigyullad a kémény?

A legfontosabb: azonnal hívni kell a 112-es segélyhívó számot!

A tűz már nagyon sok ingatlanban okozott kárt, és életeket is veszélyeztet. Felelőtlen tűzgyújtás okozta a népszerű turistaház kigyulladását is, ahol rengeteg tűzoltó dolgozott azon, hogy mielőbb el tudják oltani a tüzet és meg tudják fékezni annak a továbbterjedését.

Kapcsolódó
Óvakodjunk a csaló tűzifa árusoktól
Azok a hirdetések, amelyekben nem egy konkrétan lehatárolt területre, hanem az egész országra vagy teljes országrészekre kínálnak tűzifát eladásra, eleve gyanúsak.

The post Kéményből időzített bomba: így előzhető meg a kéménytűz first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed