Sokan találkoztunk már azzal az apró, piros műanyag kupakkal, amely a pezsgősüvegek dugóján található. Első pillantásra talán csak egy díszítőelemnek tűnik, vagy egyszerűen része a csomagolásnak, azonban ennél sokkal praktikusabb funkcióval bír.
A pezsgő lényege a pezsgés, viszont ha nem fogyasztjuk el azonnal a teljes üvegnyi italt, akkor lassanként veszít a szénsavasságából és ezáltal az élvezeti értékéből is.
Kiskanalas megoldás – valóban működik vagy csak mítosz?
A trükk szerint egy fém kiskanalat kell helyezni a bontott pezsgősüveg nyakába, nyelével lefelé. Az elmélet szerint a kanál hőmérséklete segít csökkenteni a nyomást az üveg nyakánál, ezáltal lassítva a szénsav távozását.
A legtöbb szakértő és teszt arra jutott, hogy a kiskanál trükkje valójában nem működik. A szénsav távozásának ütemét ugyanis nem a kanál jelenléte, hanem a hőmérséklet és az üveg lezárásának módja befolyásolja.
Hőmérséklet: A hideg környezet lassítja a szénsav távozását. Egy hűtőszekrényben tárolt bontott pezsgő tovább őrzi meg a buborékait, függetlenül attól, hogy van-e benne kanál.
Lezárás: Egy megfelelő pezsgős dugóval vagy speciális pezsgőzáróval sokkal hatékonyabban megőrizhetjük az ital szénsavasságát, mint bármilyen más módszerrel.
A kis sapka szerepe
A Geniale Tricks Youtube-csatorna osztott meg egy videót a műanyag pezsgősdugón található piros (vagy egyéb színű) „sapka” szerepéről, mellyel kényelmesen lezárhatjuk a palack nyílását, majd újra tölthetünk belőle.
Húzzuk ki a dugót.
A dugó szárából vágjunk le egy kis darabkát, hogy nyitott legyen a vége.
Dugjuk vissza a dugót – ebben az esetben csak egyszer kell megtennünk ezt a gyakran nehézkes mozdulatot, de akárhányszor önthetünk később a palackból.
Vegyük le a piros „sapkát”, így kényelmesen önthetünk az üvegből, utána csak helyezzük vissza, amíg újra nem töltünk.
The post Kiderült, mire való a pezsgősdugón levő piros sapka first appeared on Sokszínű vidék.