Az eredetileg Kínában őshonos gyapjasollós rák egyik példánya került elő a Dunából Linznél, írja a Telex a Heute osztrák lapban megjelent cikkre hivatkozva.
A halász attól tart, hogy ha elszaporodnak a Dunában, komoly kárt tehetnek a halászhálókban és megdézsmálhatják a csalikat.
A gyapjasollós rák ugyanis invazív fajnak számít Európában, ahová valószínűleg kereskedelmi hajók ballasztvizével hurcolták be az 1900-as évek elején A németországi folyókban már az 1910-es években találtak gyapjasollós rákokat. Komoly károkat okoztak az őshonos halállományban, halászhálókat és gátakat rongáltak meg. Angliában 1995-ben jelentették először.
A gyapjasollós rák nemcsak Európát kezdte el meghódítani, hanem Észak-Amerikát is, többek között a Chesapeake-öbölben és a Hudson folyóban is megjelent a faj.
A gyapjasollós rák eredetileg a Kínai-alföldön honos. Folyamokban, tehát édesvízben él, szaporodáskor azonban a tengerbe vonul.
A század elején, valószínűleg a hajók egyensúlyának biztosítására felvett, úgynevezett ballasztvízzel Európába is behurcolták, és azóta az Északi-tenger és a Balti-tenger partvidékének folyótorkolataiban, valamint az Atlanti-óceánban, dél felé egészen a La Manche csatorna partjáig elterjedt. A nagy folyórendszerekben helyenként 700 kilométerig is felvándorolt a kontinens belseje felé.
The post Kínában őshonos rákot találtak a Dunában first appeared on Sokszínű vidék.