Beismerte bűnösségét, lemondott a tárgyalás lehetőségéről, visszaesőként 250 milliós pénzbüntetésre ítélték.
Mi történt? Jellinek Dániel az ingatlanbirodalmat építő milliárdos, a hazai Auchan felvásárlója beismerte bűnösségét a bíróság előtt. Jellineket az ügyészség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással vádolta.
A vád szerint Jellinek cégei fiktív számlákat fogadtak be az F. Zsolt „Nagymester” által vezetett számlagyár-hálózattól, majd F. Zsolt készpénzben visszakapta azok értékét, elcsalva így az áfát, ezzel az ügyészség szerint 105 millió forint hátrányt okozva a költségvetésnek. Jellinek beismerte a bűnösségét és lemondott a tárgyalás lehetőségéről.
A bíróság Jellineket visszaesőnek minősítette, ugyanis 2022-ben már egyszer elítélték költségvetési csalási ügyben, amiért felfüggesztett börtönbüntetést kapott.
A mostani ügyben a bíróság 500 napig napi 500 ezer forint, összesen tehát 250 millió forint pénzbüntetésre ítélte a milliárdost.
Jellinek korábbi nyilatkozata szerint az Indotek önellenőrzés után befizette a fiktív számlákkal korábban elcsalt adót.
Háttér. Az ügy még 2023-ban pattint ki, amikor adónyomozók szálltak ki Jellinek Dániel apjához és egy munkatársához. A 73 éves férfit és kollégáját költségvetési csalással és hamis magánokirat felhasználásával gyanúsították meg, amiért a Mall Management és az In-Management vezetőiként fiktív számlákat fogadtak be, ezzel a vád szerint 4,5 milliárd forinttal károsítva meg a költségvetést. Jellinek Dániel 2024 októberében az ügyészségen magára vállalta az apja elleni vádakat.
Az ügy ahhoz az óriási számlagyárhoz kötődik, amelynek kapcsán ötven embert állítottak bíróság elé Győrben. Ebben olyan cégek is érintettek, mint a T-Systems, a 4iG és az Antenna Hungária. Ezekkel összefüggésben szocialista politikusok (pl. Horváth Csaba, Molnár Zsolt és Baja Ferenc) ellen is büntetőeljárás indult.
Az ügy középpontjában álló számlagyár bűnözői hálózatként működött, külföldi állampolgárokat és hajléktalanokat szervezett be papíron informatikai vagy takarítási szolgáltatásokat nyújtó fiktív cégek vezetésére, amelyek aztán milliárdos értékben állítottak ki számlákat különböző állami vagy önkormányzati vagy államnak dolgozó cégeknek.
A bűnözői háló cégei az állami tendereket elnyerve nem végeztek valódi munkát, többnyire csak papíron létező cégek voltak, viszont alkalmasak voltak arra, hogy jelentősen túlárazott projektekkel húzzák le az államot. A hálózat élén F. Zsolt „Nagymester” állt, aki korábban az Axel Springer, a BKV és a CBA informatikai igazgatója volt.
Jellinek Dániel a Forbes gazdag listáján a 7. helyen áll a 297,3 milliárd forintra becsült vagyonával. A hazai Auchant is felvásárló üzletember első sorban ingatlanban utazik, övé az ország egyik legnagyobb ingatlanbirodalma, mely főleg bevásárlóközpontokból, irodaházakból és raktárakból áll.
The post Költségvetési csalásért ítélték el a 7. leggazdagabb magyart appeared first on Forbes.hu.