Korábban ismeretlen emberfajra bukkanhattak

Egy, szakmai körökben provokatívnak ítélt kommentárban a szerzők az ősi emberek egy egészen új lehetséges csoportját írják le – számol be a ScienceAlert. A gyenyiszovaiak és neandervölgyiek feltételezett rokona a Homo sapiens mellett élhetett Kelet-Ázsiában mintegy 100 ezer éve.

A szakértők szerint a kihalt populáció tagjainak agya jóval nagyobb volt, mint bármely korabeli rokoné, beleértve közvetlen őseinket is.

Csiucsie Vu, a Kínai Tudományos Akadémia munkatársa, illetve Christopher Bae, a Hawaii Egyetem kutatója nagyfejű emberként hivatkozik a lehetséges fajra.

A páros által Homo juluensisként leírt ősi rokon fosszíliáit sokáig a gyenyiszovaiakhoz kötötték – utóbbi csoport egy ideig bizonyítottan a Homo sapiens mellett élt Ázsiában, a két populáció pedig kereszteződött is. Vu és Bae az alaposabb elemzések után megállapította, hogy néhány kínai leletet egyik ismert fajhoz sem lehet kötni, a vonások mozaikossága arra utal, hogy a nagyfejű emberek az Ázsiában 300-50 ezer éve élt homininák keveredéséből jött létre.

John Hawks antropológus, aki nem vett részt a kutatásban, provokatívnak nevezte a friss eredményeket. A szakértő egyetértett azzal, hogy a Homo juluensisre vonatkozó adatok korlátozottak, ugyanakkor elismerte, hogy a korai ázsiai emberi leletek a véltnél jóval komplexebb képet mutatnak.

Egészen a közelmúltig minden Kínában talált hominina kövületet a Homo erectushoz vagy a Homo sapienshez kötöttek. Csak az elmúlt évtizedekben bizonyosodott be, hogy az emberi evolúciós családfa valójában rendkívül kusza és bonyolult, az ágak pedig gyakran összefonódnak.

Az utóbbi időszakban új fajokat is felfedeztek, ezek közé tartozott

a 2003-ban leírt floresi ember,
a 2007-ben felfedezett luzoni ember,
a 2010-ben azonosított gyenyiszovai ember,
valamint a 2021-ben megnevezett longi ember.

Most Wu és Bae a Homo juluensist szeretné bevezetni, a feltételezett fajhoz eddig arc- és állkapocscsontokat sikerült kötni. A jelek alapján a csoport a neandervölgyiekéhez hasonló fogazati vonásokkal bírt, néhány tulajdonsága viszont nem hasonlít a már ismert populációkéhoz.

A páros szerint egyre világosabb, hogy a kelet-ázsiai homininák a vártnál nagyobb mértékű morfológiai variációt mutattak. Mindez megerősíti az emberi evolúció komplexitását.

The post Korábban ismeretlen emberfajra bukkanhattak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed