Köszvény és vesebetegség – milyen összefüggés van közöttük?

Hazánkban és világszerte is nagyon sokan szenvednek vesebetegségben. A vesebetegség már önmagában véve is veszélyes, azonban tudnunk kell, hogy más betegségeket is hozhat magával, azaz aki ebben a betegségben szenved, annak gyakran akadnak társbetegségei is. Továbbá vannak olyan betegségek, szokások, amelyek fokozzák a vesebetegség kockázatait, ilyen például a dohányzás, a cukorbetegség és a magas vérnyomás. A legújabb kutatási eredmények azt mutatják, hogy nemcsak ezek a betegségek és állapotok fokozzák a vesebetegség kockázatait, hanem a köszvény is.

A köszvény során a testben, a szervezetben gyulladás alakul ki, és ez fokozza a vesék betegségének kockázatait is. Akár 40%-kal is megnőhet az esélye a vesebetegség létrejöttének, ha valaki köszvényben szenved.

A köszvény voltaképpen egy gyulladásos betegség, egy ízületi gyulladáshoz hasonlatos állapot. A köszvényes betegeknél a húgysav halmozódik fel a szervezetben. Ilyenkor kisebb-nagyobb kristályok kerülnek az ízületekbe. Elsősorban a nagy lábujjak és a térd ízületei veszélyeztetettek. Ha valaki ebben a betegségben szenved, nagyon jól ismeri a tüneteket. Az ízületek merevvé és fájdalmassá válnak, illetve az ízületek körüli bőr forróvá és duzzadttá válik.

Amikor a vesében úgynevezett kalciumkövek rakódnak le, akkor a vesékben vesekő alakul ki. Ezek lehetnek kisebbek és nagyobbak, azonban jellemző rájuk, hogy kisebb-nagyobb fájdalmat okoznak.

Hogyan előzhető meg a köszvény és a vesekövek kialakulása? Nagyon fontos, hogy mindig hidratáltak maradjunk, illetve hogy mindennap friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk.

Igyunk citromos vizet, amely antioxidánsokban bővelkedik, illetve részesítsük előnyben a citrusos gyümölcsöket, mivel ezek is csökkentik a vesekövek kialakulásának kockázatait.

A C-vitamin egy olyan antioxidáns, amely előnyös lehet akkor is, ha szeretnénk csökkenteni a köszvény kialakulásának kockázatait.

A hidratáció pedig azért is lényeges, mert a dehidratált állapot számos betegség létrejöttében játszik szerepet. Testünk jelentős hányada víz, így folyamatosan pótolnunk kell azt a mennyiséget, amely a vizelettel és az izzadással távozik a szervezetünkből.

A vesebetegségnek számos jele és tünete lehet, nézzünk most ezek közül néhányat! Az egyik ilyen jel, ha a megszokottnál fáradtabbak vagyunk. A vesefunkció súlyos csökkenése ugyanis toxinok és szennyeződések felhalmozódásához vezethet a vérben, ez pedig fáradtságot, gyengeséget és csökkent koncentrációt eredményezhet.

Ha a vesék nem szűrnek megfelelően, akkor a toxinok a vérben maradnak ahelyett, hogy a vizelettel elhagynák a testet. Ez megnehezíti az alvást is. A krónikus vesebetegségben szenvedők gyakran számolnak be alvási apnoéról.

Ha úgy érezzük, hogy gyakrabban kell a mosdóba járnunk, különösen éjszaka, akkor ez is lehet a vesebetegség egyik jele, ugyanis ha a vesék szűrői megsérülnek, akkor ez fokozhatja a vizelési ingert.

A vizeletben lévő fehérje az egyik korai jele, hogy a vesék nem működnek megfelelően. Ez puffadást okoz a szem körül, hiszen a vesék nagy mennyiségű fehérjét szivárogtatnak a vizeletbe ahelyett, hogy a testben tartanák.

A csökkent vesefunkció nátrium-visszatartáshoz vezethet, ami duzzanatot okoz a lábakban, különösen a bokában. Az alsó végtagok duzzanata más betegség miatt is kialakulhat: májbetegség, szívbetegség, krónikus lábvénás problémák.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed