Évről-évre többet költenek a magyarok karácsonyi ajándékokra. Sokan mégsem tudják, milyen szabályokat kell betartaniuk, ha nagyobb értékű ajándékkal lepik meg szeretteiket, nincsenek tisztában mikor kell szerződni, illetéket fizetni vagy mi számít nagyértékű ajándéknak.
Mi történt? A Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) online kérdőívben tesztelte, mit tudnak az emberek az ajándékozás szabályairól. Az eredmények szerint sok a sötét folt azzal kapcsolatban, mire érdemes figyelni egy ajándék átadásakor vagy átvételekor. Sokan azzal sincsenek tisztában, hogy mi számít nagyobb értékű ajándéknak, mikor kötelező illetéket fizetni és ajándékozási szerződést készíteni, vagy mi történik akkor, ha az ajándékozó meggondolja magát, és visszakéri az átadott ajándékot.
Miért fontos ez? A törvény megkülönbözteti a szokásos és a nem szokásos mértékű ajándékokat. A bírósági gyakorlat a 150 ezer forintot meghaladó ajándékokat általában már nem tekinti szokásos mértékűnek, ezt a MOKK felmérését kitöltők több mint fele nem tudta. A kisebb ajándékokról, például egy étkészletről, turmixgépről vagy új ruháról nem szokás és nem is muszáj szerződést írni. Az értékesebb eszközökről, mint egy autó, már érdemes írásos ajándékozási szerződést készíteni, ingatlan esetén pedig egyenesen kötelező a vonatkozó jogszabályok szerint. A megkérdezettek több mint harmada nem volt tisztában azzal, hogy a földhivatal csak közjegyzői okirat vagy ügyvéd által ellenjegyezett magánokirat alapján jegyzi be az ingatlan tulajdonjogának változását.
Családon belül is? A házaspároknak például ugyan illetéket nem kell fizetniük, de a nagyobb ajándékokról kötelesek jogász segítségével szerződést készíteni. A közjegyzők tapasztalatai szerint azonban egyenes ági rokonok között is érdemes élni ezzel a lehetőséggel, így egy adóellenőrzés esetén vagy válás során egyszerűen bizonyítani lehet, honnan származik a vagyontárgy.
The post Kötelező szerződést írniuk a házastársaknak a nagyobb értékű ajándékokról? appeared first on Forbes.hu.