Ősi fák bukkantak elő az olvadó jég alól az Egyesült Államokban, a Sziklás-hegységben – írja a New Scientist.
A kutatók régészeti felmérést végeztek 3100 méteres magasságban, amikor felfedeztek mintegy 30, körülbelül 5800 éves fehértörzsű fenyőt a Beartooth Highway közelében. A lap megjegyzi, a jelenlegi erdőhatár 180 méterrel alacsonyabban van, tehát nagyjából 2920 méter környékén.
A.Alex Bagalue HDD .PhD (@antonyalexbagalue_phd) által megosztott bejegyzés
A kutatók az évgyűrűk és törzsek vizsgálatai után határozták meg a fenyők korát, a feltételezések szerint a fák 5440-5950 évvel ezelőtt éltek.
Cathy Whitlock, a Montanai Állami Egyetem kutatója szerint ez a felfedezés arra utal, hogy korábban melegebb lehetett ilyen magasságban. Joe McConnell, a nevadai Sivatagi Kutatóintézet munkatársa szerint 5100 évvel ezelőtt nagy mértékben csökkent a hőmérséklet a rendszeresen kitörő izlandi vulkánok miatt. A kutatók elmondták, hogy a fenyők nagyon jó állapotban voltak, ami arra utal, hogy hamar jég alá kerültek, a hőmérséklet viszont csak az elmúlt évtizedekben, főleg a globális felmelegedés miatt emelkedett meg annyira, hogy a fák kiszabaduljanak a jég fogságából.
Bár az ilyen felfedezések tudományos szempontból érdekesek, szomorú mementóként emlékeztetnek arra, hogy az alpesi ökoszisztémák mennyire érzékenyek az éghajlatváltozásra.
– mondta Whitlock.
The post Közel 6000 éves fák bukkantak elő az olvadó jég alól first appeared on 24.hu.