Az Iławai Kutatócsoport egyik fémdetektorosa ritka, középkori kardhüvely maradványára bukkant egy, a lengyelországi Iława közelében lévő erdőben – számol be a Heritage Daily. Michał Młotek a felfedezést bejelentette az illetékes hivatalnál.
A fémkeresős szerint a lelet egyedülálló, szépen megmunkált és meglehetősen ép. A tárgy a kardhüvely alsó díszítőeleme, a stílus alapján feltételezhető, hogy egy, a poroszországi balti törzsekhez tartozó harcosé volt.
A lelet nagyjából ezeréves lehet, és abból a korból származik, amikor a régió még Ó-Poroszország része volt. A terület a 9. században bukkant fel először az írott forrásokban, a 11. századtól pedig egyre gyakoribbá vált.
A poroszok nem németek voltak, hanem egy mára kihalt balti csoportot alkottak – a Német Birodalom elődjének tekinthető Porosz Királyság neve egykori területükre utal. A poroszok a környező királyságokkal és törzsekkel ellentétben nem hoztak létre egységet, ehelyett mintegy tíz klán laza szövetségét alakították ki.
Młotek szerint az által feltárt illesztés nemcsak gyakorlati funkciót látott el a hüvely megerősítésével, hanem a hatalmat és státuszt is szimbolizálta. A germán mintázat arra utal, hogy egykori tulajdonosa az elit tagja volt.
The post Középkori kardhüvelyre bukkant egy fémkereső first appeared on National Geographic.

