Az izraeli hadsereg szerdán elismerte, hogy nem sikerült megvédeni a civileket, amikor zsidó telepesek rontottak rá egy palesztin falura augusztus 15-én Ciszjordániában.
Az ügyben egyelőre négy gyanúsított van. A Dzsit nevű falut ért halálos kimenetelű támadásban mintegy száz, felfegyverkezett zsidó telepes vett részt, akik autókat, házakat gyújtottak fel, és megölték a falunak legalább egy lakóját, többeket pedig megsebesítettek. A hadsereg közlése szerint az ügyben további letartóztatások várhatók.
Az izraeli hadsereg az incidens kivizsgálásáról szóló jelentésében azt állította, hogy a katonák és a rendőrség nem tudta kezelni a helyzetet, és határozottabban kellett volna fellépniük.
Ez egy nagyon súlyos terrorcselekmény, amelyben izraeliek törekedtek arra, hogy szándékosan kárt okozzanak Dzsit település lakóinak
– mondta az izraeli hadsereg központi parancsnokságának vezetője.
„Kudarcot vallottunk azzal, hogy nem sikerült korábban megérkeznünk, hogy megvédjük őket” – tette hozzá a katonai vezető.
A jelentésben az is szerepelt, hogy egy közeli településről érkező gyorsreagálású biztonsági csapat szolgálaton kívüli tagjai engedély nélkül érkeztek egyenruhában, és „a gyorsreagálású csapat tagjai számára meghatározott hatáskörrel ellentétesen jártak el”. Hogy ez pontosan mit jelent, nem részletezték, de a gyorsreagálású csapat két tagja fegyelmit kapott, szolgálati fegyvereiket pedig elkobozták.
A Reuters szerint a Dzsit elleni támadása kiugró volt a ciszjordániai zsidó telepesek rajtaütései között, de aligha egyedülálló, hiszen a palesztin falvak elleni erőszak jelenleg is rohamosan növekszik. Ennek egyik oka, hogy az illegális telepek ellenőrizetlenül szaporodnak a területen, miközben Izrael háborút folytat a Gázai övezetben.
Az augusztus 15-i incidens azért különösen kellemetlen Izrael számára, mert a zsidó állam nyugati szövetségesei egyre inkább tiltakoznak a zsidó telepesek által palesztin civilek rovására elkövetett támadások ellen A palesztin falu elleni támadás szokatlanul erős kritikát váltott ki Izraelben is. Az esetet Benjamin Netanjahu miniszterelnök is elítélte.
A Reuters azonban hozzáteszi azt is, hogy az ilyen erőszakos cselekmények miatt viszonylag ritkán indítanak büntetőeljárást.
Az izraeli hadsereg 1967-ben szállta meg a palesztin fennhatóság alatt álló Ciszjordániát, ami az ENSZ szerint nemzetközi jogot sért. A legtöbb ország illegálisnak tekinti az 1967 óta Ciszjordániában felhúzott zsidó telepeket is, amelyeknek köszönhetően a terület etnikai összetétele az évek során jelentősen módosult a palesztin lakosság rovására. Izrael tagadja, hogy a zsidó telepek létrahozása jogtalan lenne, és ennek alátámasztás érdekében a területhez fűződő történelmi és bibliai kapcsolatokra hivatkozik. A palesztin lakosság Ciszjordániát azonban egy jövőbeli független állam részeként képzeli el.
The post Kudarcot vallott az izraeli hadsereg, amikor bő száz zsidó telepes házakat gyújtott fel egy palesztin faluban first appeared on 24.hu.