A napokban a leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) szépen nyíló példányait láthattuk Sümeg városa felett. Már az 1950-es években bánya működött itt, begyógyíthatatlan sebet ejtve a tájban, de a természet részben visszafoglalta az elvett területet, így akár a bányafal meredek oldalán is láthatunk szépen virító kökörcsineket.


3 fotó
A gerincen felkapaszkodva csodaszép panoráma fogad fentről. A hegyen járva e ritkaság mellett megannyi sok szép növény fogad vegetációs időben, így tavasztól nyárvégéig érdemes erre kirándulni. Én is gyakori vendég vagyok itt.
A leánykökörcsint leszedni nemcsak tilos, hanem még ártalmas is lehet, mert a növény bundás szárának érintése az arra érzékenyeknek bőrkiütést okozhat.
A faj termése érdekes, repítőkészülékkel ellátott részterméskék tömege.
Eleink vándorlása idején épült be nyelvünkbe a török eredetű kök szó, amely kéket jelent. A kökörcsinek neve a legrégebbi növénynevek közé tartozik, a török eredetű szót őrzi egyébként a kökény neve is. A kökörcsinek tudományos neve a bókoló harang alakú virágukra utal (pulsare = harangozni). Egy másik faj a fekete kökörcsin (Pulsatilla nigricans ssp. pratensis), amely március végétől április végéig virágzik.
A kökörcsinek a boglárkafélék családjába tartozó évelő növények. A két fenti faj korán kezdődő virágzása miatt fel van vértezve vaskos „szőrruhával”, ezért a kemény hidegeket is át tudják vészelni. Hazánkban a százaz gyepek, sziklás hegyoldalak, nyílt homoki gyepek alkotják az élőhelyeiket. Bizonyos években a nyári szárazság után érkező őszi esők megtévesztik őket, ilyenkor szeptember-október táján ismét virágoznak.
Védett fajokról van szó, a természetvédelmi értékük 10 ezer forint.
The post Különleges ruha védi gyönyörű, tavaszi virágunkat first appeared on National Geographic.

