A kömény a vitaminok és ásványi anyagok gazdag tárháza. Többek között megtalálható ebben az aprócska magban az E-vitamin, a kolin, a C-vitamin, a tiamin, a riboflavin, a K-vitamin, a niacin, az A-vitamin, a béta-karotin, a folát és a B6-vitamin. Ezen kívül van még benne vas, magnézium, kalcium és foszfor is.
A köményre akkor is számíthatunk, ha szeretnénk lefogyni. Egyik pozitív tulajdonsága nem más, minthogy fokozza az anyagcserét, illetve az emésztésre is pozitív hatást gyakorol. A kömény serkenti a gyomor és az emésztőenzimek aktivitását. A termogenezist is felerősíti, ami azt jelenti, hogy segít megnöveli a tárolt zsírok lebontását. A kalóriaégetésben is a segítségükre lehet, hiszen méregteleníti a szervezetet, azaz megtámogatja a méreganyagok szervezetből történő kiürülését.
A kömény legtöbb tápanyaga antioxidáns hatással rendelkezik. Egy olyan kémiai vegyületet is tartalmaz, amelynek nemcsak az antioxidáns, hanem a gyulladásgátló hatása is kiemelkedő. Ezek az antioxidánsok csökkentik az oxidatív stressz és így a sejtkárosodások mértékét a szervezetben.
A kömény nagyon eredményesen képes szabályozni a zsír- és a koleszterinszintet is. Rendszeres fogyasztásával mind az LDL-koleszterin-szint, mind pedig a trigliceridszint csökken, mindemellett a HDL-koleszterin-szint pedig növekszik, ezzel pedig csökkenti az elhízással kapcsolatos szív- és érrendszeri megbetegedéseket.
A kömény nemcsak gyulladáscsökkentő, hanem úgynevezett gyomorvédő hatásokkal is rendelkezik. Ezen kívül serkenti az emésztőenzimek aktivitását, amelyek pedig pozitív hatással vannak az emésztési folyamatokra.
A kömény az epe szekrécióját is segít fokozni, ami pedig elősegíti a tápanyagok jobb felszívódását. Olyan emésztőrendszeri panaszokat enyhít, mint fokozott bélgázképződés, puffadás, savas reflux.
A kömény rendszeres fogyasztása az irritábilisbél-szindróma tüneteit is nagyon hatékonyan képes lecsökkenteni. Csökkenti a hasi fájdalmat, a hasi görcsöket, a puffadást, illetve enyhíti a fájdalmas székletürítést is.
A köménynek nagy szerepe van a vércukorszint szabályozásában is. A kömény emellett csökkenti a magas testtömegindexet, és még a trigliceridszint csökkentésében is számíthatunk a segítségére.
Nemcsak a kömény, de a kurkuma is segít a gyulladáscsökkentésben. Készíthetünk egy kurkumapasztát, amelyet aztán külsőleg is használhatunk, és belsőleg is fogyaszthatunk. Ha belsőleg akarjuk fogyasztani, hozzáadhatjuk meleg tejhez, illetve gyógyteákhoz. Külsőleg pedig ezt a pasztát kenhetjük a fájdalmas területre, amelyet rajta hagyhatunk több órán keresztül, majd csak annyi a dolgunk, hogy lemossuk.
Kurkumás-köményes paszta hozzávalói:
• ½ csésze őrölt kurkuma,
• 1 evőkanál őrölt fahéj,
• 1 evőkanál őrölt kömény,
• 1 teáskanál gyömbérpor,
• 1 teáskanál őrölt fekete bors,
• ¼ csésze kókuszolaj.
Elkészítése:
Melegítsük meg az olívaolajat, de ügyeljünk arra, hogy ne legyen forró. Adjuk hozzá a fűszereket, és alaposan dolgozzuk össze azokat az olajjal. Végezetül tegyük egy steril tégelybe, üvegbe. Aranytej készítéséhez egy pohár tejhez adjunk egy teáskanál keveréket. Egy csésze gyógyteához is adhatunk ennyi mennyiséget. Külsőleg használva pedig attól függ a mennyiség, hogy milyen nagy területre szeretnénk kenni.