Több száz lápi pócot engedtek szabadon a Bereg több álló vizébe. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság arról írt, a közbelépésre azért volt szükség, mert a faj állománya drasztikusan lecsökkent.
A szakemberek szerint a hal a Tisza szabályozása, a vizek elvezetése, a klimatikus változások és az amurgéb (Perccottus glenii) nevű inváziós faj terjedése miatt kezdett eltűnni élőhelyeiről. A nemzeti park munkatársai Dr. Nyeste Krisztiánnal, a Debreceni Egyetem Hidrobiológiai Tanszékének adjunktusával és csapatával együtt több éven keresztül kutatták a fajt.
Ez idő alatt csak a Zsid-tóban tudták megerősíteni jelenlétét, de ott is veszélyben van a populáció az amurgéb miatt.
Hosszas vizsgálatok után a szakértők úgy döntöttek, a Navat és a Nyíres-tó lápjai alkalmasak a faj telepítésére, amelyek vízpótlását a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság által üzemeltetett kutak biztosítják. Annak érdekében, hogy stabil, önfenntartó állományok alakulhassanak ki, 2024. november 15-én 333 lápi pócot engedtek ezekbe a lápokba.
A lápi pócot (Umbra krameri) a Kárpát-medencében kialakult bennszülött és őshonos hal, a népnyelvben kutyahalként is szokták emlegetni. Alapszíne barna, de a fején és a testén szabálytalanul elszórt feketés foltok láthatók. Apró termetű, zömök hal, 10 centiméternél nagyobbra jellemzően nem nő.
Elsődleges élőhelyei a mocsári növényzettel sűrűn benőtt sekély, háborítatlan állóvizek és a növényzetben szintén gazdag, lassan áramló kisvízfolyások, csatornák. Jelenlegi tudomásunk szerint kizárólag a Duna vízrendszerében fordul elő, ám sajnos egyre kevesebb helyen.
Állományának fogyatkozása leginkább élőhelyeinek folyamatos visszaszorulásával, valamint az amurgéb magyarországi megjelenésével hozható összefüggésbe. Az inváziós faj az 1990-es években tűnt fel hazánkban, azóta – mivel hasonló az élőhely- és táplálékigényük – egyre inkább kiszorítja őshonos riválisát.
A lápi pócot a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája a sebezhető kategóriába sorolja. Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
The post Kutyahalak százai kerültek a Beregbe first appeared on National Geographic.