Laposföldszakértő a szlovák köztévé vezetőségében – Orbánt Viktort utánozzák, „csak nem olyan okosak”

„A kultúrharc kifejezés új dimenziót kapott. Nem is olyan régen még kulturális és etikai kérdésekről szóló vitát fejezett ki, jelenleg azonban egyenesen a kultúra feletti ellenőrzésért folyik a harc” – írta a pozsonyi Új Szóban a szlovák gazdasági lap, a Trend újságírója, Luboslav Kacalka. A vendégszerző szerint a területért felelős szlovák szakminiszter, Martina Simkovicová a kulturális intézményeket „szolgahűvé” akarja változtatni. Kacalka úgy véli: „bár az eddigi hatalmi beavatkozások talán nem voltak nagyobbak, mint más minisztériumoknál, mégis erősebb reakciót váltottak ki. Hiszen a kultúra társadalmi hatása lényegesen nagyobb, mint az, hogy mennyire járul hozzá a GDP alakulásához. Az eredmény masszív ellenállás.

A művészek, de a közvélemény is világossá tette: nem akarja a kultúra politikai befolyásolását.

A radikális jobboldali SNS, azaz a Szlovák Nemzeti Párt által jelölt kulturális miniszternek a színházak, múzeumok és a média ellenállásán kívül a közvélemény kritikájával is szembe kell néznie. A lemondását követelő petíciót már több mint 180 ezren írták alá. Összehasonlításképpen: a parlamenti választáson az egész SNS 167 ezer szavazatot kapott, az európai parlamenti választáson pedig csak 28 ezret.

Az EU nem hagyja Ficóéknak azt, amit másfél évtizede csinál Orbán?

Szankciókat fontolgat Brüsszel Szlovákia ellen, miután a jogállamiság romlását tapasztalják – írta a Financial Times (FT) az EU illetékeseire hivatkozva. A Brüsszellel folytatott vitákat a brit lap összekapcsolja azzal, hogy a Fico-kormány két minisztere – a kulturális és az igazságügyi – is a jogállamiságot és a szólásszabadságot aláásó intézkedéseket hozott az elmúlt időszakban. Az Európai Bizottságban állítólag olyan levél tervezetén dolgoznak, amely szerint visszatartanának bizonyos forrásokat, ha Robert Fico kormánya nem változtat a politikáján. Most a kohéziós alapból Szlovákiának járó 12,8 milliárd euró egy részét érinthetik a tervezett szankciók. Brüsszelben elsősorban az verte ki a biztosítékot, hogy Ficóék februárban megszüntettek egy korrupcióellenes intézményt.

 

Az Európai Bizottság szóvivője azt mondta, hogy vizsgálják a szlovák kormány által nemrégiben előterjesztett módosításokat a büntető törvénykönyvben. Az egyik legjobban bírált miniszter az igazságügyi tárca vezetője, Boris Susko, aki az FT szerint aktív szerepet játszott abban, hogy szabadon engedjenek egy korábbi ügyészt, Dusan Kovácikot, aki nyolcéves börtönbüntetését töltötte, többek között vesztegetés miatt. Susko készítette elő a Brüsszel által jogállamisági szempontból vizsgált igazságügyi reformot is.

 

Ugyanakkor az EU még nem jutott végleges döntésre, és a vizsgálat sem zárult le. Egy az EU ügyeit ismerő szakértő arról nyilatkozott a szlovák Aktualitynak, hogy Brüsszel nem szívesen nézné végig a követketző 15 évben, hogy Ficóék ugyanazt csinálják, amit Magyarországon Orbán Viktor csinált az elmúlt másfél évtizedben. Ezért most preventív pénzügyi intézkedéssel előznék meg a jogállamiság gyengítését Pozsonyban.

Az ellenzék leginkább Martina Simkovicovát támadja, és az ő lemondását is igyekszik elérni.

A műsorvezetőből politikussá avanzsált Simkovicová valóságos tisztogatást végez a szlovák kulturális életben, illetve saját minisztériumában.

Simkovicová a 2015-ös menekültválság idején tett közzé bevándorlóellenes posztokat, és emiatt menesztették egy kereskedelmi tévétől. Azóta erősen radikalizálódott, és a szélsőségesen nacionalista SNS-nél kötött ki.

Az 52 éves extévés a 2010-es évek közepén harmadik lett az „Év homofóbja” szavazáson Szlovákiában – ekkor már parlamenti képviselő volt. Többek között a melegek házassága ellen érvelt. Szerinte a „neomarxisták a tőkét a genderre cserélték”, de a céljuk ugyanaz maradt: „lerombolni a hagyományos családokat, a nyugati civilizációt és totalitárius társadalmat akarnak kreálni”. Szerinte az összes problémát, amire a „fizetett homoaktivisták” utalnak, néhány általános törvénymódosítással meg lehet oldani.

Az Emberi Jogi Intézet (IĽP) idén júliusban büntetőfeljelentést is tett a miniszternő ellen, miután Simkovicová a Topky portálnak adott interjújában azt mondta, hogy Európa az LMBTQ+ közösség miatt indult hanyatlásnak.

Európa haldoklik. Nem születnek új gyerekek, mivel túl nagy az LMBTQ+ általi nyomás, és ami a legfurcsább, hogy ez pont a fehérekkel történik

– nyilatkozta. Az Emberi Jogi Intézet szerint kijelentései után Simkovicovának azonnal le kellene mondania. A szervezet homofóbiával, rasszizmussal és antiszemitizmussal gyanúsítja a tárcavezetőt.

Azzal is nemzetközi botrányt keltett, hogy minisztériumi kabinetfőnökét, Lukás Machalát nevezte ki augusztusban az átalakított közmédia többtagú vezetőségébe. Machala azzal lett világszerte ismert, hogy vitatja: valóban gömbölyű-e a Föld. Bár bolygónk nem tökéletesen gömb alakú, hanem „geoid” formájú, de Machalát nem a tudományos precizitás vezette, egyszerűen laposföldhívőnek nevezik Szlovákiában.

Májusban Machala adott egy interjút a TV Pravdának, amelyben igyekezett árnyalni a róla kialakult negatív képet, és azt mondta, hogy a Föld nem lapos. Állítása szerint csak provokálni akarta a köztévé riporterét, amikor laposföldről beszélt, méghozzá azzal, hogy sem ő, sem a riporter nem voltak a kozmoszban, és nem látták onnan a bolygónkat, hogy az tényleg gömbölyű-e. Machala hozzátette: a nem megalapozott véleményeket is be kell mutatni a közmédiának, mert így nyilvánosan lehet megtárgyalni azokat, és az igazságot így lehet bemutatni.

Simkovicová és kabinetfőnöke már tavasz óta kelti a feszültséget Szlovákiában: április óta vezényelték le a szlovák közmédia átalakítását, gyakorlatilag a kormány alá gyűrését.

A „reform” során egyébként megszüntették a korábbi médiacéget (RTVS), majd újjáalakítva, STVR néven, kormányhű emberekkel töltötték fel a közmédia vezetőségét. Mindezek után az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványokat terjesztettek be a kormány két minisztere ellen, amelyről hamarosan tárgyalnia kell a törvényhozásnak. Valószínűleg ez vezette a Fico-féle parlamenti többséget arra, hogy válaszul Michal Simecka, a legnagyobb ellenzéki párt vezérének eltávolítását követeljék a parlament alelnöki tisztségéből.

Támadás az ellenzék ellen

A baloldali-populista Smer nevű pártból, illetve a mérsékelt baloldali Hlasból és a radikálisan nacionalista, jobboldali SNS-ből, azaz a Szlovák Nemzeti Pártból álló kormánykoalíció a napokban kezdeményezte a legnagyobb ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia (PS) elnökének, Michal Simeckának a leváltását a parlament alelnöki posztjáról. A kormánypártok arra hivatkoznak, hogy Simecka rokonai, illetve azok alapítványai nagyösszegű állami támogatásokat kaptak az elmúlt években. Simecka pártja a szeptember 12-ei parlamenti ülésen azzal vágott vissza, hogy egy listát készített a Fico-féle kormánykoalíció embereiről, akik szintén érintettek hasonló ügyekben. A PS (amely jelenleg a legnépszerűbb politikai erő északi szomszédunkban) és a szintén liberális SaS együtt szervezett augusztus közepén egy nagy tüntetést Pozsony belvárosában. A becslések szerint 18 ezer ember követelte a kulturális és az igazságügyi miniszter leváltását.

Simecka már augusztusban aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Fico az ellene elkövetett merényletet a civil társadalom korlátozására használja fel. Nehezíthetik az utcai demonstrációk szervezését, sőt azt is tervezik, hogy a gyűléseken elmondott beszédek tartalmát korlátozzák. Azaz olyan törvényeket legitimálnak a merényletkísérlettel, amelyek az alkotmányos szabadságot, a szólásszabadságot és a gyülekezés szabadságát érintik. Miután Simkovicová előterjesztette a köztévé átalakításáról szóló tervezetét, már júniusban tömegtüntetések zajlottak Szlovákiában a kormányzati intézkedések ellen. Nem véletlen tehát, ha meg akarja zabolázni a Fico-kormány az ellenzéki demonstrálókat.

Vera Jourová EU-biztos, aki a jogállamiságért felel az Európai Bizottságban, többször is figyelmeztette a Financial Times szerint Robert Ficót a bírói függetlenség és a médiaszabadság aláásása és az NGO-k elleni intézkedések miatt. Áprilisban a szlovák parlament jóváhagyott egy törvénytervezetet a nem kormányzati szervezetek külföldi támogatásának korlátozásáról. Ficóék szerint ez az NGO-kat átláthatóbbá teszi, az ellenzék szerint viszont csökkenti a finanszírozásukat és stigmatizálja őket, különösen mert azt az NGO-ellenes törvénykezést „tükrözi”, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök kezdeményezett Magyarországon.

Jourová egy nemrégiben rendezett lengyelországi konferencián arról beszélt, hogy mennyire aggódik a

pozsonyi demokratikus visszacsúszás

miatt. „Mint cseh állampolgár, aggódva figyelem, hogy mi történik Szlovákiában. Ez nemcsak az ész ügye, hanem a szívé és az érzelmeké” – fogalmazott az európai biztos.

Valeria Mongelli / Hans Lucas / AFP Vera Jourova

Az, hogy a csehek aggódnak a Szlovákiában zajló folyamatok miatt, a Pravo című prágai lap augusztusi vendégkommentárjából is kiderült. Apolena Rychlíková rendező-újságírónő szerint Simkovicová „brutális hadjáratot indított a független kulturális intézmények ellen”, hozzátette, az autoriter hatalom, azaz Robert Fico számára veszélyes az a kultúra, „ami nincs politikai kontroll alatt”.

Szlovákiában a kulturális minisztérium átvette annak a függetlenített „pénzosztó” szervezetnek a hatásköreit, amely a kultúrát eddig a politikai döntéshozók közvetlen utasításaitól mentesen támogatta. A „Szlovák Alap a Művészetek Promóciójára” megszüntetéséről van szó, ami helyett immár közvetlenül a minisztérium kegyeitől függ az egyes művészek és kulturális szervezetek támogatása.

Simkovicová megszüntette a pozsonyi Kultúra Háza finanszírozását,
leváltotta a nemzeti könyvtár,
a nemzeti galéria
és a Bibiana gyerekmúzeum vezetőit is.

A kulturális miniszter mondvacsinált okokra hivatkozva emellett menesztette az ország legtekintélyesebb teátrumának, a Szlovák Nemzeti Színháznak is az igazgatóját,  akit „politikai aktivizmussal” vádolt, illetve azzal, hogy külföldi operaénekeseket részesített előnyben a szlovákokkal szemben. Simkovicová azt is felrótta az időközben leváltott a Matej Drlickának, hogy egy teremben a kristálycsillár leszakadt a plafonról – az eset nyomán egyébként senki nem sérült meg.

Drlicka szerint leváltása egy összehangolt akció része, amelynek célja a művészi kifejezés szabadságának felszámolása, a köztársaság állami intézményei elleni támadás, és mindez Robert Fico felügyelete alatt zajlik. Drlicka „komplett hazugsággyűjteménynek” nevezte azt, amivel a miniszternő leváltását igazolta. Szerinte „a kormány nem akarja, hogy a kultúra szabad legyen.”

A Fico-kormány kulturális életben zajló tisztogatásai nyomán a leváltott igazgatók Magyarországgal vontak párhuzamot. A Nemzeti Galéria igazgatója, Alexandra Kusa óvatosan fogalmazott: szerinte „ilyesmi nem csak Szlovákiában történik”. Ugyanakkor Drlicka szókimondóbbnak bizonyult: szerinte a szlovák intézkedéseket sokkal inkább a rosszindulat, mintsem valami stratégia vezérli.

Lehet, hogy tovább haladunk a magyar úton, és valamiféle engedelmes kulturális szféráig jutunk el. Ám ha Magyarország a cél, akkor ezek nem a megfelelő emberek, akiket megbíztak – ők nem olyan okosak.

A Guardian a nyilatkozatok kapcsán megjegyezte, hogy amióta Orbán Viktornál van a hatalon, szisztematikusan támadják Magyarországon a sokszínűséget a média, a színházak, a film és a könyvkiadás területén.

JOHN THYS / AFP Orbán Viktor és Robert Fico

Mindezek után nem meglepő, hogy a szlovákiai kulturális szférában dolgozók szeptember közepén sztrájkot jelentettek be a kormány „ideológiailag motivált cenzúrája” miatt. A „Kultúrsztrájk” mozgalmat az „Otvorena Kultura!” (Nyitott Kultúra!) Platform szervezi, amely egy független civil csoport. A platform januárban alakult abból a célból, hogy „megvédjék a kultúrát a politikusok romboló akcióitól”. Profi és kompetens menedzsmentet várnak a kormánytól, a kulturális intézmények megfelelő finanszírozását követelik, és persze az „ideológiailag motivált cenzúra” befejezését is el akarják érni.

A tiltakozók követelik a kulturális miniszter lemondását is. Szerintük Simkovicová „neofasiszta nézeteket terjeszt”. A sztrájkot – amelyet szeptember 19-re tervezett az Otvorena Kultura, de az árvíz miatt ez változhat  – támogatja a pozsonyi Előadóművészeti Akadémia rektora, Martin Smatlák is. A „Kultúrsztrájk” szervezői egyelőre csak „készenléti állapotot”, nem munkabeszüntetést hirdettek. A bejelentések idején 1300 ember iratkozott fel a sztrájkfigyelmeztetés listájára, és összesen 135 intézmény vett részt az akcióban. A kulturális minisztérium – ahol szintén tisztogatásokat folytat Simkovicová – 220 dolgozójából 68-an csatlakoztak az akcióhoz.

A kulturális miniszter visszautasította a szervezők állításait, s tagadta, hogy cenzúrát alkalmazna a minisztériuma. Korábban Simkovicová azzal érvelt a tiltakozások ellen, hogy „a szlovák kultúrának szlováknak kell lennie, semmi másnak. Toleráljuk a többi kultúrát, de miénk nem keveréke másokénak.”

Kabinetfőnöke, Lukás Machala – aki egyébként Putyin-párti álláspontjáról is ismert – a Balkan Insight szerint megfenyegetett mindenkit a tárcánál: aki ellene vagy a miniszternő ellen szegül, azt kirúgják. Az utóbbi hónapokban a kulturális minisztérium dolgozóinak közel felét bocsátották el.

The post Laposföldszakértő a szlovák köztévé vezetőségében – Orbánt Viktort utánozzák, „csak nem olyan okosak” first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed