A Perciv AI szoftvere olcsón teszi elérhetővé, hogy az automatizált rendszerek, robotok vagy járművek, bármilyen körülmények között megbízhatóan észleljék környezetüket.
Mi történt? 2,5 millió eurónyi, vagyis 1 milliárd forintnak megfelelő magvető finanszírozást vont be a Hollandiában alapított, de két magyar társalapítóval indult Perciv AI.
Mivel foglalkoznak? A deeptech startup mesterséges intelligencia (AI) alapú radarérzékelő szoftvert fejleszt autonóm rendszerek számára, ami több különböző iparágban is hasznosítható, például az autóiparban, a robotikában és a repülés- és űrkutatásban. Ezeken a helyeken szükség van olyan berendezésekre, amelyek képesek letapogatni a környezetüket. Az ún. LIDAR-rendszerek erre egy precíz, de igen drága megoldást adnak. Az egyszerű radarok esetében sok a technológiai limitáció, de az áruk már jóval alacsonyabb. A Perciv AI tulajdonképpen ezeket radarokat okosítja fel és automatizálja, hogy a technológiai ne legyen csak azok kiváltsága, akiknek van forrása LIDAR-t használni.
A megoldásuk lehetővé teszi, hogy az automatizált rendszerek, robotok és járművek, bármilyen körülmények között megbízhatóan észleljék környezetüket.
Perciv AI: két magyar társalapítóval, de a neves delfti műszaki egyetemről indult.
Hogy nőnek nagyra? Egy startupnál fontos a skálázhatóság, a Perciv AI válasza erre, hogy a megoldásuk bármilyen radartípussal, hatótávolsággal vagy felhasználási esettel működik.
Kik alapították a céget? A Perciv AI-t Szekeres Balázs, Pálffy András és Srimannarayana Baratam alapította 2022 őszén. Ők Európa egyik vezető műszaki egyetemének, a TU Delftnek az öregdiákjai, a projekt gyakorlatilag innen indult (az egyetem hallgatója volt amúgy egy másik magyar startupper, Lakatos Dávid, aki a Formlabs 3D-nyomtatógyártó céggel megy most nagyot).
Balázs az ügyvezető, repülőmérnök, széles körű tapasztalattal rendelkezik a beágyazott szoftverfejlesztés, de a cégvezetés területén is;
András a technológiai vezető, a PhD-ját a radarrendszerek mesterséges intelligenciájáról írta, értékes tapasztalatokat hoz a Verizon által felvásárolt, Berkeley-alapú számítógépes látásfejlesztő startupból;
Sriman, az operatív igazgató, aki robotikából szerzett mesterdiplomát, komoly autóipari tapasztalata van műszaki és üzleti oldalról is.
A Perciv AI alapítói: Pálffy András, Srimannarayana Baratam és Szekeres Balázs.
Kik szálltak be? A magyar DayOne Capital mellett a Keen Venture Partners és a Vinci Venture Capital. A kört a DayOne vezette, nekik hasonló területről van már egy szép sikersztorijuk, az aiMotive-ot a Stellantis vásárolta fel 2022-ben, és nem ugranak félre, ha ígéretes deeptech startup jön szembe velük.
A Perciv AI egyedülálló technológiája újradefiniálja a radar képességeit, új felhasználási lehetőségeket teremtve, amelyek a LIDAR és a kamerák meggyőző alternatívájává teszik. Ez jelentős potenciált szabadít fel az alkalmazások széles spektrumában, mint például a radarok teljesítményének fokozása összetett környezetben.”
Ezt már Alexander Ribbink, a Keen ügyvezető partnere és Giuseppe Lacerenza, a Keen befektetője mondják a csapatról. Az amszterdami és londoni székhelyű kockázati alap gyorsan növekvő technológiai vállalatokra összpontosít, kiemelt területük többek között az AI és a repülőgépipar, nemcsoda, hogy felfigyeltek a Perciv AI megoldására. A Vinci Venture Capital korai fázisú európai technológiai vállalatokba fektet be az autóipar, az energiatárolás és -kezelés, valamint az ipari technológiák területén.
Mire költik a pénzt? A befektetéssel tovább növekednének és piacra dobnák első termékeiket is.
The post Magyar siker Hollandiából: radarokat okosítanak AI megoldással, most befektetést is kaptak appeared first on Forbes.hu.