„Magyarország a csoport favoritja, nincs vesztenivalónk” – véli a leggyengébb vb-ellenfelünk

A magyar kézilabda-válogatott 27-27-es döntetlennel nyitott Észak-Macedónia ellen a világbajnokság csoportkörében. A csalódást keltő találkozót pénteken feledtetheti Chema Rodríguez együttese, ugyanis Guinea lesz az újabb ellenfél. Ugyan az északmacedónokról is azt gondoltuk a torna előtt, hogy nem okoz majd gondot Magyarországnak, az afrikaiak ellen ez hatványozottan igaz.

Guinea a tunéziai Brahim Lagha vezetőedzővel ötödik helyen zárt az Afrika-bajnokságon, így jutott ki a tornára. A siker ellenére decemberben leváltotta a szövetség és a francia Kevin Decaux-t nevezte ki, aki egyben Lagha elődje is volt.

„Szeretnék köszönetet mondani a stábnak, amely jól dolgozott a távollétem alatt, úgy térhetek vissza közéjük, mint egy családtag. Brahim csodálatosan töltötte be a szerepet, és természetesen velem folytatódik a munkája. Azonnal igent mondtam az ajánlatra, még csak nem is egyezkedtem.

Hazatértem, olyan érzés, mintha soha nem is távoztam volna. Szeretem Guineát és az ottaniakat, mert mindent megadtak nekem, és én is mindent megadtam értük. Olyan ez, mint egy gyerek, aki hazajön, hogy meglátogassa az apját

lelkendezett az év első napján Decaux, aki a tunéziai női válogatottnál töltött 18 hónap alatt bronzérmet szerzett az Afrika-bajnokságon.

Vjeran Zganec Rogulja/Pixsell/MB Media/Getty Images Kevin Decaux számára is meghatározó a világbajnokság.

A szövetségi kapitány öröme érthető, hiszen nemcsak ő maga szerepelhet az első világbajnokságán, hanem Guinea is. A keretet pedig csupa olyan játékos alkotja, akiket nagyon jól ismer Decaux. A francia szakember 2012-ben került a szövetséghez, előbb a válogatott menedzsere, később az edzője lett. Az azóta felnövő generációt a kezdetektől láthatta fejlődni.

„12 éve dolgozunk a projekten, és ez a világbajnokság néhányak számára egy ciklus végét jelenti. A világbajnokságra való kvalifikáció és a horvátországi csoportkör több, mint egy lépés a karrierünkben. Ez egy nagy eredmény a csapatunk számára, egy valóra vált álom, és annak a kemény munkának, elszántságnak és szenvedélynek a bizonyítéka, amit a guineai kézilabdába fektettünk. Játékosként ugyan nem volt lehetőségem részt venni vébén, de vezetőedzőként lesz az első alkalom” – mondta a vezetőedző.

Ezzel a játékosállománnyal hat évvel ezelőtt azt a célt tűztük ki, hogy részt veszünk egy világbajnokságon, és most ez valósággá vált. A játékosok többsége ifjúsági szinten játszott nálam, így mondhatjuk, hogy együtt nőttünk fel a válogatottal. Omar Baradji csapatkapitány és Omar Diallo voltak a guineai kézilabdázás úttörői, akik a kezdetektől fogva hittek ebben a projektben, és támogattak engem a csapat felépítésében.

Guinea a világ minden táján keresgéli a tehetségeket, de a kulcsjátékosai Franciaországban játszanak. Ennek köszönhetően elég európai stílusban játszanak, higgadt, türelmes támadásokat vezetnek és akkor se pánikolnak be, ha nagy különbség alakul ki egy mérkőzésen. Ez kimondottan nagy erényük, ráadásul a saját kontinensükön is szükségük volt rá, hiszen az Afrika-bajnokságon Egyiptomtól 33-15-re, Tunéziától 37-24-re kaptak ki. Elmondható hát, hogy

Afrika legjobbjaival se tudtak szoros meccset játszani, így nem véletlen, hogy a Handball-Planet szakportál a tornát megelőző erőviszonyokat taglaló cikkében az utolsó helyre sorolta az együttest.

Ilyen előzmények után az sem meglepő, hogy Hollandia 40-23-ra győzte le az első fordulóban. Az európai csapat villámgyorsan elhúzott 5-0-ra, amire Decaux egy gyors időkéréssel orvosolt volna. Félidőben így is 21-8-ra vezetett azonban Hollandia, pedig Rubens Pierre nyolc védéssel segítette csapatát ebben a félórában.

Henk Seppen/BSR Agency/Getty Images Rubens Pierre 51 alkalommal nézett farkasszemet a hollandokkal, tizenegy védésig jutott.

Térfélcsere után már tartalékosan álltak ki a hollandok, ennek köszönhetően feljavult Guinea, ám el is fáradt, de végül így is csak 19-15-re kapott ki a második félidőben. Egyértelműen Pierre kapus lógott ki fölfelé a 11 védésével, ám még ez is csak 22 százalékos védési mutatóhoz bizonyult elegendőnek. Támadásban a csapat jobb oldala volt kimondottan aktív, a szélső Theo Lebon nyolc kísérletből, míg az átlövő Lilian Pasquet kilenc lövésből talált be négyszer. A legeredményesebb azonban a történelmi első vb-gólt szerző David Michee Eponouh volt, aki balátlövőként szerzett öt gólt. Ebből is kirajzolódik, hogy főleg távoli lövésekkel operál Guinea, ezeknek nagy része azonban pontatlan, 27 lövésből hét talált utat a hálóba.

Hollandia ellen a labdaszerzések utáni lerohanásokból is dobott hat gólt az afrikai csapat, ziccerekből pedig nagyon kevés jutott, de azoknak zömét értékesítette is: hat méterről öt gólig jutott. Összességében tehát nagyon nehezen építi fel támadásait Guinea, de nagy lövőerővel rendelkezik, az átlövői előszeretettel próbálkoznak is, és ha alkalom nyílik rá, a lerohanások is veszélyesek lehetnek.

Magyarország lesz a csoport favoritja, egy olyan csapat, amely világszinten mindig a legjobb nyolc között végez, amihez egy nagyon versenyképes hazai bajnokság és topklubokban szereplő játékosok társulnak. Mi azonban mindenféle komplexus nélkül, a »csak nyerhetünk, nincs vesztenivalónk« gondolkodásmóddal fogunk játszani

mondta a Decaux a vébé előtt.

Illyés Tibor / MTI David Michee Eponouh nagyon bátran vetette magát támadásba, ő volt a legeredményesebb guineai Hollandia ellen.

A holland meccsből kiindulva nem kell féltenünk a magyar csapat sikerét, de arra sem lehet számítani, hogy az afrikaiaknak elmegy a kedvük a játéktól. Arról nem is beszélve, hogy a nyitómeccsükön 18 szabálytalansággal, de csak három kétperces kiállítással dolgoztak, vagyis nem lesz éppenséggel kellemes ellenfél. Még akkor sem, ha visszajöhet a lövőink önbizalma a találkozó végére.

The post „Magyarország a csoport favoritja, nincs vesztenivalónk” – véli a leggyengébb vb-ellenfelünk first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed