Egy friss tanulmányban a kutatók egy megüvegesedett anyagdarabot elemezve arra jutnak, hogy az emberiség a véltnél jóval korábban kezdett el kísérletezni a rézolvasztással – számol be az IFLScience. Amennyiben a megállapítások igazak, akkor jelentősen átírhatják a technológia történetét.
A szakértők úgy vélik, hogy 10 800 évvel ezelőtt már egyes vadászó-gyűjtögetők is foglalkoztak fémmegmunkálással.
A neolitikum előtti időkre datálható rögöt egy törökországi lelőhelyen fedezték fel, és úgy tűnik, a magas hőmérsékletnek való szándékos kitettség jeleit hordozza.
A kohászat kezdeteivel kapcsolatban rengeteg a vita. Egyes kutatók úgy vélik, hogy a tevékenység a fazekassággal nagyjából egy időben indult meg, mivel mindkét technológia speciális kemencét igényel. A rézkohászat eddigi legkorábbi bizonyítékai viszont „csak” mintegy 7000 évesek, az érintett leletek Szerbiában kerültek elő.
2021-ben azonban a kutatók a Felső-Tigris völgyében található Gre Fılla nevű lelőhely feltárása során bukkantak rá a furcsa rögre. A lelet egy nagyjából 11 ezer éves rétegben volt.
Üftade Muşkara, a Kocaeli Egyetem munkatársa és kollégái a közelmúltban alaposabb elemzés alá vetették a rögöt, és megállapították, hogy rengeteg hamut és faszenet tartalmaz, de állatcsontok is megtalálhatóak benne. Ez arra utalt, hogy az érintett területen rutinszerűen gyújtottak tüzeket, aminek következtében a talajban lévő réz megolvadhatott.
A további vizsgálatok viszont mást mutattak. Egyes ásványok azt jelzik, hogy az anyag extrém, nagyjából 1000 Celsius-fokos forróságnak volt kitéve, a mikroszerkezeti jellemzők pedig a hevítés utáni gyors lehűlésről árulkodik. Emellett a rög egyik oldalán olyan mélyedéseket is detektáltak, amelyeket egy kemence belső felülete alakíthatott ki.
A kutatók szerint ezek azt bizonyítják, hogy a rögöt teljesen szándékosan munkálták meg, érdemes ugyanakkor hozzátenni, hogy a lelet környékén nem találtak kemencét. Bár Gre Fılla egy távolabbi pontján feltártak már egy kupolás kemencét, ennek rendeltetése továbbra is ismeretlen.
Fontos továbbá, hogy a lelőhelyen kohászati melléktermékeket sem fedeztek fel. Az ilyen hulladékok, például a salak, jelentős bizonyítékok lennének, hiányuk miatt viszont a tanulmány szerzői is óvatosságra intenek. Ennek ellenére a csapat úgy véli, hogy a rögöt valóban nagy hőhatásnak tették ki, talán épp a kohászati próbálkozások részeként.
The post Már 11 ezer évvel ezelőtt is foglalkozhattak fémmegmunkálással first appeared on National Geographic.

