Már a civilizáció hajnalán is élt a világ legnagyobb organizmusa

A tudósok szerint Pando, a világ legnagyobb élő organizmusa, egyben az egyik legősibb is lehet. Egy nemrég megjelent tanulmány szerzői úgy vélik, a 47 ezer törzsből álló, 43 hektárt borító nyárfakolónia körülbelül 16-80 ezer éves.

Pando az amerikai rezgő nyár (Populus tremuloides) fajába tartozik, amely gyökérsarjakkal, ivartalanul szaporodik. Ennek következtében genetikailag azonos klónokat hoz létre, amelyeket hatalmas, föld alatti gyökérrendszer köt össze. A hajtások genomjában azonban időről időre mutációk lépnek fel, amelyek segítségével be tudták határolni a kolónia életkorát.

A kutatás vezetője, Rozenn Pineau a Live Science-nek nyilatkozva elárulta, becslésükben azért ilyen nagy a szórás, mert a rezgő nyárnál ritkák a mutációk, így nem teljesen biztosak benne, hogy mennyire gyorsan tűnnek fel az új hajtásokban.

Ugyanakkor egy Pando közelében található tómederben végzett vizsgálatok arra mutatnak, hogy a térségben az elmúlt 60 ezer évben folyamatosan jelen volt a rezgő nyár pollenje.

Ez azt jelenti, hogy a kolónia már akkor létezhetett, amikor az emberiség elkezdett kivándorolni Afrikából.

A mostani az első hiteles tudományos adat Pando életkorát illetően, ezért a kutatás eredménye igencsak jelentős. A kolóniával kapcsolatban viszont továbbra is számos érdekes rejtvény áll fenn, például hogy miként volt képes ennyi évezreden át fennmaradni a sok környezeti változás közepette.

The post Már a civilizáció hajnalán is élt a világ legnagyobb organizmusa first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed