Már itthon is lehet olyan sorozatot forgatni, mint A mandalóri

A közép-kelet-európai régió legnagyobb virtuális filmstúdióját húzta fel a fótligeti HelloParks területén a Visual Europe Group (VEG), melyben január közepén meg is indulnak a forgatások: alig néhány nappal a január 16-i bemutató után már egy hollywoodi produkció rendezkedik be. A stúdió vezetője szerint már magyar produkciók fogadásáról is tárgyalnak.

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy pontosan mit is jelent a virtuális filmstúdió kifejezés. Erre a legegyszerűbb és talán leginkább közismert példa A mandalóri sorozat, amely 2019-ben elképesztő újítást hozott a nemzetközi filmes világba azzal, hogy félredobta az évtizedek óta használt zöld és kék hátteres (greenbox, bluebox) megoldásokat, ehelyett lényegében egy óriás LED-panel előtt vették fel a jelenteket.

A technológia azóta rendkívül elterjedté vált, az ehhez szükséges feltételek azonban elég kevés helyen érhetők el.

A néhány évvel ezelőtt Magyarországon forgatott Szegény párák című, négy Oscar-díjat bezsebelő alkotásnál például külföldről kellett hazánkban hozatni az eszközöket, a fótligeti stúdió átadásával ugyanakkor a tulajdonosok szerint új korszak nyílik a magyar filmgyártásban. A nagyszabású produkciók számára ugyanis helyben elérhetővé válik ez a technológia, és mivel Lengyelországban található a legközelebbi ehhez hasonló komplexum, a szakértők abban bíznak, hogy a tavalyi egymilliárd dollárnál is több pénzt hagyhatnak majd hazánkban az amerikai stúdiók.

United Illusions

Miért jó ez?

A virtuális filmstúdiók gondolata nem mostanában merült fel, azonban az ehhez szükséges fejlesztések és költségek sokáig nem tették elérhetővé a széles körű elterjedést. Elsők között Clayton Jacobson ausztrál filmrendező állt elő a 2000-es évek elején a zöld háttér alapú digitális környezetek meghaladásának gondolatával, ám mivel nem tudott támogatókat szerezni a LED-alapú óriáspanelekre, felhagyott az ötlettel.

Ezt követően éveken keresztül nem történt komoly előrelépés e tekintetben, mígnem megkezdődött A mandalóri Star Wars-sorozat forgatása, minek során Greg Fraser operatőr és alkotótársai előálltak a LED-panelek háttérként történő használatának gondolatával.

Ami ezt követően történt, ahogy mondani szokták: már történelem. Napjainkra ugyanis már több száz olyan sorozat és film forgott le világszerte, amely erre a technológiára alapoz. Igen ám, de ennek költségei továbbra sem mondhatók elenyészőnek, Botond Szabolcs, a VEG vezetője szerint ugyanis a fótligeti egy több mint 7 milliárd forint értékű beruházás. Éppen emiatt viszont az ehhez hasonló stúdiók száma is elenyésző, főleg Európában: Simon Zoltán, a United Illusions stúdió igazgatója a sajtó számára rendezett eseményen arról beszélt, hogy legközelebb Lengyelországban és Londonban található hasonló komplexum.

Annak érdekében, hogy a United Illusions stúdió kialakítása a lehető legkiválóbb minőségben történjen, a vállalat stratégiai partnerséget kötött az ARRI-val, amely kamerái, világítástechnikai, valamint egyéb eszközei révén több mint 100 éves múlttal rendelkezik a filmkészítésben – így megkerülhetetlenek a piacon.

Emellett cél az is, hogy az ide látogató külföldi produkciók számára valami olyasmit tudjanak nyújtani, amit máshol nem kapnak meg. Éppen ezért nemcsak a stúdió használatára van lehetőség, hanem egy olyan kreatív támogatási program igénybevételére is, mely során lényegében a forgatókönyvírástól kezdve segítik az alkotókat abban, hogy a művek minél inkább ki tudják használni a technológia adta lehetőségeket.

United Illusions

A stúdióban egy 28 méter széles és 6 méter magas ultramodern ROE gyártmányú LED-fal várja a produkciókat –, amelyhez egy 7 x 4,5 méteres mennyezeti, valamint egy 4 x 4 méteres mozgatható oldalelem is tartozik. A United Illusions stúdió igazgatója szerint a modern technika adta kreatív lehetőségeket nem csupán a nagy költségvetésű hollywoodi produkcióknál lehet majd hasznosítani, hanem akár független projektnél, illetve reklámfilmekhez és videoklipekhez is.

Olcsóbb és környezetbarát

A fótligeti létesítmény egy 900 négyzetméteres főstúdióból, valamint két másik helyiségből áll, mindkettő 450 négyzetméteres. Ez laikusok számára természetesen soknak tűnhet, azonban a belmagasság meg sem közelíti például az etyeki Korda Filmstúdió egyes hangárjaiét.

Ennek oka, hogy a virtuális filmstúdióknak nincsen szükségük hatalmas terekre. A technológia révén sokkal olcsóbbak, és nem utolsó sorban környezetbarátabbak lehetnek a forgatások, ugyanis nem kell utaztatni a stábot, nem kell annyi díszletet építeni, és még az időjárási hatásoknak is kisebb a kitettség.

Simon Zoltán szerint akár 30 százalékkal költséghatékonyabb lehet egyes produkciók forgatása a hagyományos metódusokhoz képest.

United Illusions

2025-ben természetesen már a mesterséges intelligenciát sem lehet kihagyni a szórakoztatóiparból, amit a szakértők is elismertek a fótligeti sajtóeseményen. Simon Zoltán azonban hangsúlyozta: szó sincs arról, hogy egész estés filmeket generáljanak az MI segítségével, ugyanis a technológia még közel sem tart ezen a ponton. Álláspontja szerint azonban a mesterséges intelligencia kiváló eszköz lehet bizonyos folyamatok felgyorsítására, példaként az art departmentet hozta fel, ahol különböző grafikák elkészítését akár 60–70 százalékkal felgyorsíthatja, de a tisztán kreatív munkák kiváltására nem alkalmas.

The post Már itthon is lehet olyan sorozatot forgatni, mint A mandalóri first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed