Már korai elődeink keze is alkalmas lehetett az eszközhasználatra

Az ember eszközkészítéséhez és használatához elengedhetetlen az ügyes kéz. Bár a csontok felépítését épp emiatt sokat vizsgálták már a leletekben, egy új kutatás ennél részletesebben tárta fel, mire voltak képesek őseink.

A német kutatók vizsgálatai szerint már az Australopithecus sediba keze is olyan ügyes volt, mint a későbbi Homo fajoké, és az ujjak alapján ugyanúgy használta is a kezét.

Alig pár hét múlva, november 24-én lesz 50 éve, hogy az egyik legizgalmasabb Australopithecus leletre, Lucy csontjaira rábukkantak, az új felfedezés talán ezt az ünnepi pillanatot még értékesebbé teheti.

Ma már jól ismert, hogy a csontsűrűséget növelni lehet azzal, ha az ember mozog, sportol, emiatt is ajánlott a testmozgás a csontritkulás megelőzésére. A Journal of Human Evolution folyóiratban közöltek szerint a szakemberek ennek okán most nem elégedtek meg a csontok alakjának vizsgálatával, felmérték a csontsűrűséget is, valamint az egyes izmok feltapadási helyeit, ami mind a kéz használatáról árulkodhat.

Különös hangsúlyt fektettek a hüvelykujj és a kisujj csontjaira, ezek ugyanis igen fontosak az emberi kézhasználathoz, például az eszközkészítéséhez. Az eszközhasználat során pedig a kézközépcsontok közti izmok (különösen a hüvelykujj mellettiek) is előtérbe kerülnek, így ezek feltapadásait is elemezték.

Az összehasonlításokban a modern ember, az orangután, a gorilla, a csimpánz képviselte a ma élőket, kiegészülve a közelmúlt neandervölgyi emberével, az ősöket pedig háromféle Australopithecus: A. afarensis, A. africanus, A. Sediba. A vizsgálatokból arra jutott a kutatócsoport, hogy némiképp már az Australopithecus afarensis (ahova Lucy is tartozott) keze is megfelelő volt az eszközkészítéshez és használathoz, az Australopithecus sediba keze pedig teljes mértékben olyan, mint a modern embereké.

A kőeszközök legkorábbi maradványai és nyomai 3,3-3,4 millió évesek, de nagyon valószínű, hogy az első eszközök nem kőből, hanem fából és csontból készültek, ezek pedig nyomot se hagynak és nem is maradnak fenn. Azonban az ujjcsontok vizsgálatának adatai szerint minden bizonnyal korábban alkalmasak voltak elődeink kezei ezen eszközök elkészítésére, mint az első kőeszköz leletek mutatják. A kutatók szerint a kéz evolúciója, az ujjak ügyesebbé válása megelőzte az eszközök készítését.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Már korai elődeink keze is alkalmas lehetett az eszközhasználatra first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed