Mivel Magyarországról csak minimális fázisú napfogyatkozást várhattunk, Csernok Gyula a Brit-szigetekre utazott a jelenség megörökítése érdekében. Az emlékezetesre sikerült útról a beszámolóját az alábbiakban olvashatjuk.
„Az idei év nem kényezteti el a napfogyatkozások szerelmeseit, ugyanis centrális napfogyatkozás nélkül telik az esztendő, azaz sem gyűrűs sem teljes napfogyatkozás nem lesz látható bolygónk felszínéről. A 2025-ös év mindkét napfogyatkozása csak két részleges fázisú. Ezek közül az első, a március 29-i az északi féltekéről látszódott, pontosabban Nyugat-Európából, illetve Észak-Amerika keleti partvidékéről.
Mivel idehaza igen csekély, 1-5% közötti fedéssel kellett volna beérni, úgy gondoltam megéri felkerekedni Európa északnyugati részébe egy jelentősebb látványért.
A választásom végül Liverpool városára esett, ahol az észlelésre tökéletes időjárás fogadott. A Google térképén keresgéltem előzetesen ígéretes helyszín után, a városképet uraló Royal Liver Buildingre esett a választásom. Elhatároztam, hogy az épület tornyait díszítő jellegzetes madár szobrok egyikével komponálom össze a fogyatkozó Napot.
Tervemet végül siker koronázta: a 104 méteres magasságban délcegen pózoló hatalmas madárszobor felett egy éppen elsuhanó sirály adott mozgalmas témát a fogyatkozó Nap látványához. Túl a fotózás izgalmán, nagy élmény volt csodálni a folyamatosan változó napsarlót a vékony felhőrétegen keresztül. A takarás maximális mértéke Liverpoolból 37% volt. A fotózáshoz a jól bevált Skywatcher 80/600mm-es távcsövet, illetve Canon EOS R6 Mark II fényképezőgépet és Baader napszűrőt használtam. Tanulságos főpróbája volt a mostani jelenség a várva-várt jövő évi spanyolországi teljes napfogyatkozásnak.”
The post Március asztrofotója: A fogyatkozó Nap Liverpool felett first appeared on National Geographic.

