Másodszor lett az év dekorfestője a tapolcai halas lépcső megálmodója

A művészek Isten tenyerén élnek. A tapolcai születésű Varjas Judit mindenképpen, hiszen abból él, amit szeret: szépségeket alkot. A fiatal alkotó ezernél is több mesés falfestményt készített már, melyek közül több is nagy népszerűségnek örvend. Az egyik legismertebb a tapolcai Halas Lépcső, mely a fantáziadús kompozíció mellett az egyes figurák szépségével tűnik ki a hagyományos dekorációk közül. Az alkotó tavaly költözött párjával, Mészáros Janóval szülővárosából Szigligetre.

Facebook / Varjas Art

Judit már egészen apró korában is festett, üveggyöngyöt fűzött, mindig „bütykölt” valamit.

A „keszi” mamám összes ablakát üvegfestéssel díszítettem, később az udvarában lévő Kalligaró kutat is körbefestettem. Talán ez volt az első street art projektem. A művészet világa volt az a hely, ahol biztonságra leltem, ahol igazán otthon érezhettem magam, ahol kiteljesedhettem

– mesélt Varjas Judit a Sokszínű vidéknek.

A fiatal tehetség 2024-ben már második alkalommal nyerte el az Év Dekorfestője címet, ennek apropóján beszélgettünk a művésszel, aki elmesélte, honnan meríti az ötleteit és hogyan tudnak alkotópárjával örömet okozni megbízóiknak egy-egy munkával.

Varjas Judit

Széles palettán alkot. Milyen lépcsői voltak a tanulási folyamatnak? Hol és hogyan képezte magát? 

Jártam rajz tagozatos általános iskolába is, rajzszakkörökre, több kézműves táborban is tanultam, alkottam. Középiskolai tanulmányaimat Zircen folytattam, ahol díszítőfestő szakmát szereztem. Ekkor szerettem bele az ólomüvegbe, az olajfestészetbe, a seccók, freskók és a scgraffittók világába.

Középiskolai tanulmányaim végén, a diplomakiállításunk alkalmával vázoltam fel szüleimnek a tervet, miszerint üvegékszerek készítésével szeretnék foglalkozni. Rá egy hétre már megvásároltuk a kis kemencémet, és belevágtam a vállalkozói lét csodás világába. Ekkor alakult meg a Varjas Art. Kezdetben, mintegy zsebpénz kiegészítés gyanánt indult a dolog, mára viszont családi vállalkozássá nőtte ki magát.

Zirc után Szombathely felé vettem az irányt, ahol Képi Ábrázolás- Festő szakirányon diplomáztam, majd megszereztem a vizuális és környezetkultúra tanár és andragógus tanári diplomákat. És most glettelek. Később elvégeztem Győrben a Játszóház és Kézműves Foglalkozás vezetői képzést is.

Varjas Judit

Milyen technikával készíti a falfestményeket?

Többféle technikával dolgozom. Egyrészt díszítőfestéssel, tehát ecsettel, aprólékos kivitelezéssel készítem el a falfestéseket. Ezen kívül dekorfal kivitelezéssel foglalkozunk Janóval főként, immáron Európa szerte. Speciális dekorglettekkel, glettvasakkal készítjük el alkotásainkat és valósítjuk meg kedves megbízóink álmait. Magánházak, hotelek, éttermek, köz és állami épületek sokasága őrzi kezeink nyomát.

Facebook / Varjas Art

Megszámolta már, hogy eddig hány alkotás készült?

Több ezret készítettem. Minden nap alkotunk, a hét minden napján. Szenvedéllyel, alázattal, teljes odaadással, a Varjas Arttól megszokott profizmussal. Mert ahogy édesapám is tanított: „Kislányom, csinálj bármit, azt csináld vagy profin, vagy sehogy!” Intelmei, bármihez is nyúlok, mindig a szemem előtt lebegnek.

Melyik volt a legérdekesebb munkája?

Nehéz lenne választani, rengeteg munkához, illetve megbízóhoz kötődök. Hatalmas megtiszteltetés számomra, hogy megbízóink beengednek otthonaikba és valóra válthatjuk dédelgetett álmaikat. Fontos, hogy a tervezők, lakberendezők bármely bonyolult tervvel állnak elő, azt el tudjuk készíteni, meg tudjuk valósítani.

Budapesten volt egy munkánk, egy óriás lépcsőház dekor, amivel elnyertük az idei évben is az Év Festője díjat. Ez igazán közel áll a szívemhez. De óriási öröm, amikor külföldről keresnek, vagy amikor az ország másik felébe hívnak alkotni. Legutóbb Budapesten készült el egy komplett indiai étterem dekorálása, ami óriási kihívást jelentett, de a végeredményt és megbízónk boldog, elégedett arcát látva, minden nehézség megérte.


9 fotó

Honnan jönnek a témák? Gondolom, többnyire a megrendelő elképzelése a döntő.

Van, amikor a tervezők elképzeléseit valósítjuk meg. Ilyenkor egy látványtervet kapunk, amit egy az egyben el szoktunk készíteni. Számtalanszor készítettünk már a kivitelezésekhez egyedi szerszámokat, eszközöket is. Szeretjük az ilyen jellegű kihívásokat is.

Máskor a megbízóval közösen álmodjuk meg, hogy milyen dekor illene az otthonukba. Ekkor természetesen az enteriőrhöz, az egyéb kiegészítőkhöz, megbízóink személyiségéhez alakítjuk alkotásunkat. Sokszor bízzák ránk úgy a kivitelezést, hogy teljes mértékben szabad kezet kapunk.

Facebook / Varjas Art

A Szobafestő-Mázoló-Tapétázó Országos Ipartestület minden évben kiadja az Év Dekorfestője díjat. 2023 után a tavalyi évben is elnyerték. Mit jelent Önnek az újabb elismerés?

Hatalmas megtiszteltetés számomra, hogy ismét nekünk ítélte a tisztelt zsűri az Év Festője díját. Nagyszerű szakemberekkel mérettettük meg magunkat, és elismert szaktekintélyek választották a pályamunkánkat a legjobbnak. A díjátadón felkértek, hogy jövőre már zsűriként vegyek részt az Év Festője versenyen. Az egyik szemem sír, hiszen a pályázás izgalma nagy öröm volt számomra, viszont óriási megtiszteltetésnek élem meg, hogy méltónak találtak erre a nemes feladatra.

Kapcsolódó
Tapolca után Sümegen is lépcsőt festenek
Különleges, egyedi alkotással gazdagodik a város.

The post Másodszor lett az év dekorfestője a tapolcai halas lépcső megálmodója first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed