A szaglásunk sok minden miatt romolhat. A kor előrehaladtával is csökkenhet a szaglóérzékünk, de nagyon sok minden befolyásolhatja még, ilyen például a dohányzás. Cikkünkben leírjuk, hogy milyen módszerek segíthetnek a szaglás javításában.
A szagoknak erejük van. Egy tanulmány egy egérkísérletről számolt be. A kutatók azt a megállapítást tették, hogy a nőstény egerek illata pozitív hatással volt a hím egerekre, ugyanis ez hosszabb élettartamot biztosított számukra. Ezen kívül azt is leírták, hogy a nőstény egerek illata megnövelte a hím egerek energiafelhasználását is. Nem mellesleg még a hím egerek testsúlycsökkenését is megtapasztalták, és mindezt a nőstény egerek szaga, illata váltotta ki. Ezeknek az egereknek jó volt a szaglásuk. Sajnos nem mindenki mondhatja ezt el magáról az emberek közül, de a szaglás javítható, mutatjuk is hogyan.
A szaglásvesztésnek több típusa is létezik. Megkülönböztetjük a részleges szaglásvesztést (hipozmia) és a teljes szaglásvesztést (anozmia).
Milyen tényezők okozhatnak szaglásvesztést? A dohányfüst elpusztítja azokat az agysejteket, amelyek azonosítani tudják az illatinformációkat. Ezen kívül a dohányfüst csökkenti a szaglást, különösen az elszívott cigaretta utáni 30 percben.
Az orrdugulás szintén befolyásolhatja átmenetileg a szaglást. Az orrdugulás légúti fertőzés vagy felső légúti betegség egyik tünete is lehet.
A szezonális allergia szintén oka lehet a szaglás ideiglenes elvesztésének. Az olyan szájüregi problémák, mint a fogínygyulladás és a fogínybetegségek, szintén károsíthatják az ízérzékelést és a szaglást is.
Az életkor előrehaladtával egyre kevesebb lesz az orrban a szaglóidegrostok száma. Ezért van az, hogy 40 éves kor után egyre intenzívebb szaglásvesztést tapasztalunk meg.
Egyes betegségek is okai lehetnek a szaglás elvesztésének vagy csökkenésének, ilyen például a Parkinson-kór. Ennél a betegségnél is károsodnak a szaglóidegek, ami megzavarhatja az agy illatértelmezését.
Csökkent szaglást okozhat egyes vitaminok és ásványi anyagok hiánya, például a cink, a B6-, a B12- és az A-vitamin hiánya is okozhat ilyen problémákat.
A szaglás képessége azonban javítható. Az egyik módja annak, hogy javítsuk a szaglás képességét, hogy ideiglenesen ne használjunk az otthonunkban és magunkon sem erős illatokat. Ily módon az orrunk idővel érzékennyé válik a napi szagokra és illatokra.
Ha valamilyen fertőzés vagy betegség átmenetileg csökkentette a szaglóképességünket, akkor hasznos lehet, ha erős illóolajok illatát lélegezzük be. Naponta többször is ismételjük ezt meg, ugyanis ez a módszer segít a szervezetnek új idegpályákat létrehozni, mégpedig a fokozott szagérzékenység érdekében.
A tudományos kutatások szerint a szaglás edzés után fokozódik. A tudósok szerint erre az a magyarázat, hogy az edzés miatt az orr belseje nedvesebb lesz a szokásosnál, ami stimulálja az agy szagláshoz kapcsolódó részét.
A szaglás károsodása táplálkozási hiányosságokhoz vezethető vissza, például a cink és a B12-vitamin hiányához. Táplálékok, amelyek ezt a két tápanyagot tartalmazzák: bab, lazac, tonhal, kagyló, magvak, diófélék, tejtermékek, marhahús, máj.