Még az éneklésnek is vannak egészségügyi előnyei

Azt eddig is tudtuk, hogy a rendszeres zenehallgatás mennyire pozitívan hat az idegekre. Azt azonban lehet, hogy sokan nem tudták, hogy az éneklésnek is mennyi pozitív hatása ismeretes. Gondoljunk csak bele, ha egy-egy feszült napot követően beállunk a zuhany alá, és elkezdünk énekelni, milyen jól érezzük magunkat. Tusolást követően pedig azt érezhetjük, hogy már nem vagyunk olyan stresszesek, feszültek és idegesek. Mi lehet ennek az oka? Miért is hat pozitívan az egészségünkre az éneklés? Mutatjuk a válaszokat!

Hogyan és mi módon hat pozitívan az éneklés az egészségre? A kutatók azt a megállapítást tették, hogy az éneklés normalizálja a magas pulzusszámot. Ez a megállapítás akkor is érvényes, ha szólóban, de akkor is, ha csoportban éneklünk. Az éneklés nemcsak a pulzusszámot, de a vérnyomást is normalizálni tudja.

Amennyiben egyenesen állva éneklünk, úgy sokat javulhat a testtartásunk, illetve éneklés közben gyakoroljuk a mélylégzés-technikát is, ami pedig jót tesz a tüdő működésének. Nemcsak a funkciói lesznek jobbak a tüdőnek, de a kapacitása is növekszik. Emellett az éneklés egy olyan aerob tevékenységnek számít, amely növeli a véráram oxigénellátását, illetve pozitívan hat a felsőtest izomcsoportjaira, azaz alaposan megdolgoztatja azokat.

Az éneklés még az immunrendszer megerősítésében is a segítségünkre lehet, ez pedig csökkenti a légúti fertőzések és egyéb betegségek kockázatait.

Az éneklés nem csak fizikai edzésnek minősül, hiszen közben az agyunkat is alaposan megdolgoztatjuk. Mivel folyamatosan figyelni kell a dalszövegre, így hatására jelentősen javul a koncentráció. Ezt a hatását bárki kiélvezheti, legyen szó gyerekről, fiatal felnőttről vagy éppen egy idősebb személyről.

Az éneklés csökkenti a stresszt és a szorongást, és ma már kutatások is igazolják, hogy az enyhe és közepes depressziós tüneteket is enyhíteni tudja. Akár csoportos, akár egyéni éneklésről is legyen szó, az éneklés megemeli a szervezetben az oxitocin-, a szerotonin- és az endorfinszintet, amelyeket szokás boldogsághormonoknak is nevezni. Ezek a hormonok megnövelik a fájdalomtűrési küszöböt, ami sokat segíthet azoknak a személyeknek, akik krónikus fájdalomtól vagy más betegségben szenvednek.

Hogyan jobb énekelni: egyedül vagy csoportban? Természetesen ezt mindenkinek saját magának kell eldöntenie, azonban az tény, hogy a kórusban vagy csoportban való éneklés még több pozitívumot hozhat az életünkbe, hiszen megtapasztalhatjuk a csoporthoz való tartozás érzését, a csoport tagjaival közös élményeket gyűjthetünk, és szoros barátságok is kialakulhatnak. Ez a társadalmi interakció fokozza a szociális készségeket, és csökkenti a magányosság érzését.

Ha egyedül érezzük magunkat, akkor keressük fel a lakóhelyünk szerinti énekkórust, és csatlakozzunk hozzájuk. Mindegy, hogy mit éneklünk, a lényeg, hogy jól érezzük magunkat ebben a kis közösségben, hiszen maga a valahová tartozás érzése és az éneklés számtalan pozitív élményt tartogathat számunkra amellett, hogy az éneklés testre és lélekre ható pozitív tulajdonságait is kiélvezhetjük.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed