Igaz, hogy télen csak alig vagy nagyon kevés alkalommal süt ki a nap, de ha mégis előbújik a felhők mögül, élvezzünk ki minden pillanatot, mert ma már bizonyított tény, hogy a napfénynek mennyi pozitív hatása van az egészségre.
A napfény fokozza a D-vitamin termelését a szervezetünkben, ami jót tesz a csontok egészségének, csökkenti a vérnyomást, segít a betegségek megelőzésében, és még a jó mentális egészséget is biztosítani tudja.
Nem meglepő, hogy mint oly sok mindennel, így a napfénnyel, pontosabban annak hatásaival kapcsolatban is születtek kutatási eredmények és tanulmányok. A legújabb kutatások szerint a napfénynek nagy szerepe van egyes baktériumtörzsek elpusztításában. A napfény még az alvás minőségét is javítani tudja, illetve egyes kutatási eredmények szerint még a rákos betegségek kockázatait is képes csökkenteni.
A napfény sokakat megrémít, hiszen sokféle forrásból riogatnak bennünket a túlzásba vitt napozás káros hatásaival. Azonban ha mindennap egy keveset tartózkodunk a napon, azzal nemhogy ártunk, még sokat is használunk az egészségünknek. Bizonyított tény, hogy a napfény nemcsak a D-vitamin-termelésben lehet a segítségünkre, hanem remek hormon-kiegyensúlyozó hatással is rendelkezik.
Ha viszont nem tartózkodunk eleget a napon, akkor jelentősen lecsökken a szervezetünkben a szerotoninszint, ami a depresszió fokozott kockázatával jár együtt. A magasabb szerotoninszint ellenben energiával látja el a szervezetet, illetve jókedvre deríthet, és még a koncentrációs képességet is fokozhatja.
A napfény és a kognitív funkciók közötti kapcsolatot is vizsgálták a tudósok, és azt a megállapítást tették, hogy azon depresszióban szenvedő betegek körében, akiket nem ért napfény, sokkal nagyobb kognitív hanyatlást tapasztaltak, mint azoknál a betegeknél, akik a betegségük mellett néha kimentek a napfényre. A napfény ugyanis fokozza a szerotoninszintet, ami jobb hangulatot eredményez. Az alacsony szerotoninszint viszont nemcsak kognitív hanyatlást okoz, hanem fokozza a depresszió kialakulásának a kockázatait.
A napfény a cirkadián ritmus szabályozásában is aktívan részt vesz, mivel nagy szerepe van a D-vitamin-termelésben is. Ez a vitamin kulcsfontosságú a szervezet funkcióinak fenntartásában, így a pihentető alvást is biztosítani tudja.
Ha napfény hatására D-vitamin termelődik a szervezetünkben, az az immunrendszer számára is kedvező, hiszen erősíti azt. A D-vitamin hiánya csökkent immunfunkcióval jár együtt, ami megnöveli a betegségek kockázatait.
A D-vitamin a csontok egészségét is biztosítja. A vitamin alacsony szintje fokozza a csontritkulás kialakulásának kockázatait.