Meghalt a páciens, aki elsőként kapott génszerkesztett sertésvesét

A Massachusetts General Hospital szerint meghalt az a végstádiumú vesebetegségben szenvedő férfi, aki az év elején elsőként kapott génszerkesztett sertésből származó vesét – számol be a Reuters. „A Mass General transzplantációs csapata mély szomorúsággal értesült Rick Slayman hirtelen haláláról” – olvasható a kórház közleményében. Mint kiemelték, nincs arra utaló jel, hogy a haláleset a közelmúltban elvégzett átültetés eredménye lett volna.

A 62 éves Slayman márciusban kapta meg az új szervet egy négyórás műtét során. A transzplantációt a kórház akkor jelentős mérföldkőnek nevezte azon törekvésekben, hogy a betegek számára könnyebben elérhetővé váljanak a szervek.

A férfi családja szomorúságát fejezte ki, egyben jelezték: nagy vigaszt nyújt számukra a tudat, hogy oly sokakat inspirált. Slayman hét év dialízis után 2018-ban ugyanebben a kórházban kapott emberi vesét, de a szerv öt év után tönkrement, ezért ismét dialízisre szorult.

Az úttörő szervátültetésben egy, az eGenesis cég által biztosított disznóvesét használtak fel. Az állatot úgy szerkesztették genetikailag, hogy eltávolítsák az emberi recipiensre káros géneket, emellett a kompatibilitás javítása érdekében bizonyos emberi géneket is hozzáadtak az állathoz. A vállalat azon vírusokat is inaktiválta, amelyek veszélyt jelenthetnek.

Mivel a szervátültetési listák rendkívül hosszúak, hatalmas egészségügyi előrelépést jelentene, ha a transzplantációkhoz sikerülne állati szerveket is felhasználni.

Az eGenesis által nevelt sertések veséjét korábban sikeresen ültették be majmokba, amelyeket átlagosan 176 napig, egy esetben pedig több mint két évig tartottak életben. A New York-i Egyetem sebészei 2022-ben agyhalott személyekbe vittek át sertésveséket, a Marylandi Egyetem csapata pedig ugyanabban az évben egy genetikailag módosított sertésszívet ültetett be egy halálos beteg férfibe, aki két hónap múlva elhunyt.

The post Meghalt a páciens, aki elsőként kapott génszerkesztett sertésvesét first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed