Érdekes megjelenésű, termetes madarak élnek az Egyesült Államok prériin. A kis ürömfajd (Centrocercus minimus) példányai akár fél méter hosszúra és csaknem 2,5 kilogrammosra is megnőhetnek, méretüknél azonban külsejük sokkal szembetűnőbb.
A hímek tüskés farktollai legyezőszerűen szétállnak, mellkasukon pedig két sárga léghólyagot viselnek, amelyeket pukkanó hanghatás kíséretében képesek felfújni. Ezekkel az adottságaikkal párzáskor a nőstényeket igyekeznek elcsábítani, akiknek jóval hétköznapibb kinézetük, szürke tollazatuk van, amellyel beleolvadnak környezetükbe.
A hímek minden évben komoly versenyt folytatnak a nőstények kegyeiért.
Ilyenkor akár órákon keresztül parádéznak légzsákjaikat pattogtatva, farktollaikat mutogatva.
Végül csak 10-15 százalékuknak nyílik esélye párzani a nőstényekkel. A tojók ezután 6-8 tojást raknak, amelyek 25-27 napon belül ki is kelnek.
A kis ürömfajdok rendkívül szociális állatok, amelyek rajokban élnek és napjaik nagy részét tollászkodással, illetve táplálékszerzéssel töltik. Leginkább rovarokkal és virágos növényekkel táplálkoznak, de a téli ínséges évszakban a zsályacserjék leveleivel is beérik.
Mivel termetük elég nagy, nem képesek gyorsan futni és hímeknek feltűnő a külsejük, könnyű prédát jelentenek a ragadozók számára. A prérifarkasok, szirti sasok, rókák, menyétek és borzok egyaránt szívesen vadásznak rájuk, illetve fosztogatják fészkeiket.
Ezért, de még inkább élőhelye eltűnése, a klímaváltozás és az inváziós fajok megjelenése miatt a faj állománya egyre csökken, a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján veszélyeztetett kategóriába sorolják. Jelenleg mindössze 1770-8400 példánya élhet a vadonban, a faj megmentését pedig nehezíti, hogy egyedeit nehéz szaporítani, ugyanis fogságban nagyon hamar, jellemzően mindössze 1 év alatt elpusztulnak.
A kis ürömfajd korántsem az egyedlen különleges faj, amelyet kihalás fenyeget. Szintén fenyegetett Ázsia furcsa medvenyestje, a binturong, amelyről egy korábbi cikkünkben írtunk részletesen.
The post Meghökkentő külsejű madár járja az amerikai prériket first appeared on National Geographic.