A tatárjárás krónikáját a magyar történelem legvéresebb lapjaira írták. A modern kor történészei sokáig nem hitték a korabeli írástudók szavát, a túlélők visszaemlékezéseit túlzásnak tartották egész régiók kiirtásáról, mészárlásról, kannibalizmusról, rabláncon elhajtott tömegekről. Az elmúlt évtizedekben aztán sorra kerültek elő a tárgyi bizonyítékok, a leletek nyomán pedig ma már tudjuk:
Számokat nem ismerünk, a pusztítás nyomaiból viszont arra következtethetünk, hogy a tatárjárás egy éve során, 1241-1242-ben hazánk lakosságarányosan nagyobb veszteséget szenvedett, mint a két világháborúban összesen.
Élet-halál harc, amit megnyertünk
A legújabb kutatások emellett bebizonyították, hogy a tragédiáról meglévő tudásunk, a tankönyveinkben található információk hiányosak és egysíkúak, zanzásítva egy tehetetlen uralkodó ballépéseiről, pánikszerűen menekülő népről beszélnek. Eszerint a mongol igát valójában azért úsztuk meg, mert a távoli Karakorumban meghalt minden mongolok nagykánja, a magyarországi hadjáratot vezető Batu pedig lóhalálában futott haza, hátha elfoglalhatja a trónt. Az igazság ezzel szemben az, hogy
Nyilván nem győztük le a Mongol Birodalmat, serege azonban dolgavégezetlenül távozott. Erről szól A tatárjárás: Magyarország élet-halál harca című könyv, írója Bihari Dániel, a 24.hu munkatársa, szerkesztői Dr. Laszlovszky József középkorkutató, történész, régész, a Közép-Európai Egyetem professzora, és Dr. Nagy Balázs történész, az ELTE BTK Középkori Történeti Tanszék vezetője.

Érdemes lenne átértelmezni a tankönyveket
Néhány éve számos intézményt és megannyi, különböző tudományterületet képviselő tudósból kutatócsoport alakult, amely 2018-2024 között új szemléletmóddal vette teljeskörű vizsgálat alá a magyarországi tatárjárást. Eredményeik annyi újdonsággal árnyalják egyik legnagyobb nemzeti tragédiánkról meglévő tudásunkat, hogy a tankönyvek átértelmezése is indokolt. A kötet alapja a 24.hu-n megjelent cikksorozat, amelyben a kutatócsoport 13 tagjával készült beszélgetések során vettük végig a tatárjárás krónikáját, a könyvben szövegben is kiegészítve, számtalan korabeli forrással, képpel, ábrával és csak itt látható térképpel gazdagítva.
A legújabb kutatási eredmények, bizonyítékok alapján mutatjuk be a tragikus és hősies, nem egyszer sikeres ellenállást, a pusztítást, kannibalizmust, elmés cseleket, ezek hátterében pedig a mongolok motivációit, céljait és világhódító sikerük titkát. Tényeket, amelyekkel valószínűleg nem találkoztunk az iskolában, a teljesség igénye nélkül:
- Maguk a mongolok a valaha vívott legkeményebb összecsapásaik között tartják számon a Magyar Királyság ellen vívott muhi csatát, egy ponton már a visszavonulást fontolgatták.
- IV. Béla ügyes csellel menekült meg a vereség után, a sikerhez öccse, Kálmán herceg önfeláldozása is hozzájárult.
- A tatárok sokszor bizonyított körvadászat és cunami taktikájukat kombinálták ellenünk.
- Sok falu népe nem hagyta magát, elkeseredett harcot vívott megerődített templomára támaszkodva.
- Két eredeti helyszínen is látogatható olyan apró korabeli erődítmény, ahol az ott lakók küzdöttek és meghaltak.
- Királylányok haltak meg a viszontagságok miatt.
- IV. Béla írta le először, hogy Magyarország a keresztény Európa keleti védőbástyája.
- A mongolok az erős védelem miatt tudtak csak akkor átkelni a Dunán, amikor az befagyott.
- Batut nem érdekelte a kánválasztás, a tatárok nem ezért vonultak ki az országból.
- A pusztítás mértékéről nemcsak csontok és épületmaradványok, hanem aranykincsek és településnevek is beszélnek.
Ma, a 21. században is lehet újat és érdekeset mondani egy 800 éve történt eseménysorról, a magyarság egyik legnagyobb tragédiájáról. A tatárjárás: Magyarország élet-halál harcát online is megrendelhető az Animuskonyvek.hu-n, és április 11-étől a könyvesboltokban is kapható.
A kötet május 7-ei bemutatóján az íróval, Bihari Dániellel, a 24.hu újságírójával és a szerkesztőkkel, Dr. Laszlovszky József régésszel és Dr. Nagy Balázs történésszel Pető Péter, a 24.hu főszerkesztője beszélget a budapesti Magvető Caféban. Az esemény bárki számára szabadon látogatható, a helyszínen a könyvet is megvásárolhatod és az alkotókkal is dedikáltathatod.

The post Megjelent a könyv, ami átírja a történelemkönyveket first appeared on 24.hu.

