




6 fotó
Kezdetét vette a szürke gémek násza az Alföldön. A Körös-Maros Nemzeti Park beszámolója szerint területeiken az apró énekesek és a nagy testű madarak egyaránt fészeképítéssel, párválasztással foglalatoskodnak.
A tavaszi zsongást az elmúlt időben lehullott bőséges csapadék és a hozzá társuló meleg időjárás idézte elő. A Maros part menti erdejéből messzire elhallatszik a gémek jellegzetes, messzire hangzó, rekedtes, rikoltó hangja, amelyet a nászolás és párzás közben hallatnak.
Ebben az időszakban külső megjelenésük is megváltozik: az öreg madarak jellegzetes, nagyon hosszú, vékony tollakból álló bóbitát növesztenek. Lábuk feltűnő rózsaszínes lesz, csőrük pedig nagyon élénk narancsos, vöröses árnyalatúvá válik. Szürke-fekete-fehér tollazatuk ebben az időszakban sokkal mélyebb, élénkebb tónust vesz fel. A hímek és a tojók egyaránt nászruhát öltenek.
A szürke gém (Ardea cinerea) a legelterjedtebb gémféle hazánkban. Általában nagyon folyók mentén fordul elő, de olykor megfigyelhető szántókon és jól alkalmazkodik akár az emberi környezethez is.
Az állomány jelentős része ősszel elvonul, sok példány eljut a Szaharán túlra is.
Változatos táplálékbázisában a halak dominálnak, amelyeket türelmes lesben állás során ejt el. Emellett rákokat, kétéltűeket, rovarokat, kisebb madarakat zsákmányol, sőt mezőgazdasági területekre is kijár, ahol mezei pockokra és más rágcsálókra vadászik.
Magyarországon viszonylag gyakori fészkelő, állománya 2970–3350 pár. Hazánkban védelmet élvez, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
The post Megkezdték látványos nászukat a szürke gémek first appeared on National Geographic.

