Megmértük a világ legjobb tévéjét, hogy tényleg a világ legjobb tévéje-e

Magyarországon is elkezdik forgalmazni az emberi méretű Samsung Micro LED televíziót, amely papíron sokkoló fényerőt, gyönyörű színeket és gigantikus kontrasztot produkál. Műszerekkel vizsgáltuk meg, hogy így van-e a valóságban.

Néhány hete jelentette be a Samsung, hogy végre hivatalosan is piacra dobja Magyarországon az új, alapvetően otthonokba szánt Micro LED televízióját.

Ez a technológia sokak szerint a jövő.

Olyan meghatározó konszernek öntik a pénzt az ezzel kapcsolatos kutatás-fejlesztésbe a dél-koreai vállalat mellett mint az Apple, az LG, a Foxconn, a TCL vagy a Sony.

A technológia egyesíti magában a jelenlegi megoldások előnyeit. A bibi vele az, hogy még nagyon drága, és eddig nem nagyon tudtak olyan kicsit gyártani belőle, ami beférhetne egy lakásba. Eddig. Hiszen érkezik egy 83 inches, tehát egy nagy, de azért már kezelhető méretű verzió belőle, amely ráadásul teljesen úgy néz ki, mint egy hagyományos tv.

A Micro LED technológóiában sokan látnak fantáziát.

Annyira különleges, hogy a szokásoktól eltérően nem is bocsátanak belőle rendelkezésre tesztpéldányt. Én viszont bejutottam a Samsung főhadiszállására, hogy a technológiát élőben megnézzem, sőt megvizsgáljam egy demonstrációs célokat szolgáló, kisebb, boltokba egyelőre nem kerülő változatán.

Vittem magammal olyan speciális műszereket, amelyek a képernyők fényerejének, színpontosságának és színgazdagságának mérésére szolgálnak.

Ezek segítségével tehát olyan egzakt adatokhoz lehet hozzájutni, amelyek feketén-fehéren megmutatják, hogy mennyire jó vagy rossz a forradalminak kikiáltott Micro LED tv.

Mindenesetre, hogy a vállalat mindezt megengedte, azt jelzi, hogy tényleg nem csak egy kommunikációs szinten működő innovációról van szó, hanem valóban nagyon bíznak benne.

Mint egy normál tv

A korábbi Micro LED megjelenítők hatalmasak voltak, vaskosak, órmotlanok és mozdíthatatlanok, amelyeket ráadásul kisebb darabokból állítottak össze erre specializálódott szakemberek.

Egy Micro LED tv is nézhet ki úgy, mint egy hagyományos televízió.

Rengeteget dolgoztak, hogy ezen változtassanak, és egy hagyományos televíziókra sokkal inkább hasonlító készülékházba préselhessék a technológiát. Ez az egyik legnagyobb kihívás ebben a szegmensben, amit sok cégnek nem sikerült még megugrania.

A Samsung viszont ezt megoldotta, hiszen a Micro LED televíziójuk külsőre teljesen úgy néz ki mint egy hagyományos tv.

A készülékház keskeny, néhány centi mély csupán, a hátlapon található csatlakozók pedig könnyen elérhetőek.

A Micro LED tévék kávája döbbenetesen vékony.

A képernyő kis talpakon nyugszik, a káva méretét pedig sikerült minden korábbinál jobban lecsökkenteni, konkrétan hajszálvékony, és így működés közben is láthatatlan.

Kép: visz mindent

Persze a dizájn is fontos, de igazán a kép a lényeges! A tesztelés során pedig kiderült, hogy a Micro LED tv jelenleg visz mindent. A vizsgálatok során arra jutottam, hogy a kontraszt végtelen, azaz e téren lenyomja a jelenleg legfejlettebbnek számító kvantumpontos Mini LED háttérvilágítású LCD tévéket, és egy szinten van az OLED készülékekkel.

Ilyen a Micro LED kijelző extrém nagyítással fotózva. Egy 4K televízióban több mint 8 millió ilyen, egyedileg vezérelt LED található.

A fényereje elérte a 7500 nites csúcsértéket pillanatokra, ami durván kétszer olyan jó teljesítmény, mint amit jelenlegi legjobb tévék produkálnak.

A mérések alapján a feketeszint tökéletes, 0 nit fényerejű, a kontraszt pedig végtelen.

Ennek köszönhetően a nagy dinamikatartományú tartalmak visszaadása sokkal látványosabb és valósághűbb a megszokottnál. Az egész képernyőre kiterjedő, állandó fényereje stabilan 2000 nit felett volt, amivel szintén első.

Ennek köszönhetően pedig akár egy nagyon világos, napsütötte szobában is tökéletesen látható és szép marad a képe.

A kijelző felülete totálisan matt, konkrétan rávilágítottam egy zseblámpával szemből, és nem tükröződött egyáltalán, ami szuper dolog.

A betekintési szög kiváló. Nem torzulnak a színek, ha oldalról vagy fenntről tekintünk a képernyőre.

A tónusok szemre gyönyörűek, mindenféle fátyolosságtól mentesek, és természetesen a tökéletes fekete megteremtése is megoldott, hiszen az egyes képpontok mögött LED-ek fénye kikapcsolható. A színgazdagság, azaz az úgynevezett színtér lefedettség terén is leveri a jelenlegi mezőnyt.

A tv színgazdagsága kiemelkedően jó! A szaggatott vonal jelzi az iparági sRGB standardot, a színes pedig a tv teljesítménye.

A mérések alapján ugyanis az iparági standardnak számító sRGB színtér 191,8 százalékát képes visszaadni. Csak összehasonlításként: a jelenlegi legjobb QD-OLED Samsung tv, ami magasan kimagaslik a tömegből, ~180 százalékra képes, és a legtöbb OLED és Neo QLED készüléknél is be kell érni maximum 140-150 százalékkal.

Az pedig a hab a tortán, hogy a mozgások visszaadása is teljesen rendben volt, ugyanis semmilyen anomália, tehát akadás, szaggatás, szellemképesedés, remegés, elfolyás nem jelentkezett.

Extrák

Természetesen a Micro LED tv is megkapja a Samsung saját, exkluzív rendszerét, ami különféle okos funkciókkal ruházza fel a televíziókat. Így megnyithatóak, szerkeszthetőek a készüléken keresztül a felhőbe feltöltött Microsoft dokumentumok, lehet Skype-olni, csúcsprogramokkal játszani a felhőben, és nyilván elérhető az online streaming szolgáltatások, hagyományos televíziózást lassan nyugdíjazó gigantikus kínálata.

Mindent mérlegre téve, és a tényeket vizsgálva ki lehet jelenteni, hogy a Micro LED tv tényleg szintlépést jelent a képminőség terén.

Szemre és a kapott adatok alapján is nagyon-nagyon meggyőző a technológia, én nem félek kimondani, hogy a Samsung lerakta az asztalra a világ legjobb tévéjét.

De ez azért még önmagában nem elég az üdvösséghez. Egyrészt tovább kellene csökkenteni a képméretet, és ami még fontosabb, az árat is. Egyelőre azt még nem lehet tudni, hogy pontosan mennyibe fog kerülni itthon a boltokba kerülő televízió, csak azt, hogy várhatóan igen drága lesz. Mindenesetre a cég hazai képviseletének munkatársaitól kapott infók értelmében, már most van érdeklődés a termék iránt.

The post Megmértük a világ legjobb tévéjét, hogy tényleg a világ legjobb tévéje-e appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed