A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Madárbarát Települések Országos Szövetsége (MATELOSZ) idén második alkalommal hirdette meg az Év Madárbarát Települése díjat – olvasható az MME oldalán. A versenyre idén 28 pályázat érkezett.
A megmérettetésen olyan önkormányzatok indulhattak, amelyek már tettek lépéseket a madarak és az élővilág sokféleségének védelméért.
Az idei nyertes Csongrád, ahol a lakossággal, helyi civil szervezetekkel, polgári természetőrökkel és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársaival közösen óvják a település természeti értékeit.
Az MME kiemelte: minden pályázó elismerést érdemel.
Csongrádon számos intézkedéssel igyekeztek hosszú távon is segíteni a természetvédelmet:
Folyamatosak a lakosságot bevonó madárvédelmi akciók, az aktuális madárvédelmi teendőkről a helyi tévé adásaiban is tájékoztatják a nézőket.
A településen több mint 200 madárvédelmi eszköz van kihelyezve az etetőktől a gólyafészek-emelőn át a vércseládákig.
Helyi jelentőségű természetvédelmi területeket létesítettek és gondoskodnak a kezelésükről, ennek részeként szabályozzák például a mezőgazdasági tevékenységet, ami hatással lehet a védett területre.
A közeli motocross pályán a gyurgyalagok költési ideje alatt májustól július közepéig tilos motorozni, hogy ne zavarják a madarakat.
A gyerekeknek van Tiszavirág vetélkedő, Föld-víz-levegő természetismereti verseny, madarak éjszakája, és sokan bekapcsolódnak az Európai Madármegfigyelő Napok nemzetközi akcióba.
Rendeletet alkottak a zöldterületek és a fásszárú növények védelmének helyi szabályairól.
A helyi természeti értékek feltárását és biodiverzitás-monitorozását egy ottani civil szervezet végzi polgári természetőrökkel karöltve.
Méhlegelőt tartanak fenn a beporzó rovarok segítésére.
Ivartalanítási akciókat szerveznek, hogy csökkentsék a kóbormacskák számát.
A pályázatokban számos egyéb, a természetvédelmet támogató, követendő példának tekinthető lépésről is beszámoltak a jelentkezők. Ezek közé tartozik többek között a lepkekertek, sünszállók és rovarhotelek telepítése, a káros növényvédők tiltása, a fakivágások előtti zoológiai vizsgálatok, a kiszáradó holtfák megtartása, az invazív fajok kerti telepítésének tiltása, valamint a gazdák mezőgazdasági tevékenységéről való egyeztetés.
„A díjra pályázó minden önkormányzatnak szívből gratulálunk! Bízunk abban, hogy sokan követik majd a példájukat és átveszik a jógyakorlataikat. Szeretnénk, ha egyre több lenne a természetbarát, fenntartható, élhető település Magyarországon” – mondta dr. Halmos Gergő, az MME igazgatója.
„Nagyon köszönöm minden pályázónak, hogy megosztotta velünk milyen tevékenységgel segítik településükön a madarakat, a természet védelmét. Gratulálok a kiváló pályázatokhoz. Igyekszünk a jó gyakorlatokat a lehető legszélesebb körben megosztani” – nyilatkozta Frenyó Gábor, a MATELOSZ elnöke.
Az MME felhívta az önkormányzatok figyelmét, hogy oldalán elérhető elektronikus formában is a Települések madárbarát lehetőségei című kiadvány, amelyben szemléletmódot, tanácsot, útmutatást kaphatnak a településeken élő madarak és élőhelyeik védelméhez.
The post Megvan az év madárbarát települése first appeared on National Geographic.