Megvette a Market-társtulajdonosa a Matolcsy-körnél kódnév alatt kallódó Design Hotelt

Éveken át lezárva, kihasználatlanul amortizálódott a 2007-ben átadott Lánchíd 19 Design Hotel, jóllehet a Dunára néző épület a főváros egyik legfrekventáltabb turisztikai övezetében, a Clark Ádám tér és a Várkert Bazár közötti szakaszon áll. Az eredetileg négycsillagos szálloda körül csak az elmúlt hetekben indult be újra a mozgás: felújítási munkák kezdődtek, melyek során kibelezik az épületet.

A bevételt nem termelő, de korábban több nemzetközi díjjal jutalmazott hotel az elmúlt 4–5 évben számos tulajdonosváltáson esett át, és sokáig egyetlen érdekkör tologatta – a kívülálló számára nehezen értelmezhető módon – a cégei között. A 47 szobás, 3200 négyzetméteres hotel 2020-ban, a Covid-járvány miatt bekövetkezett bezárása után került a Matolcsy család körül kialakult üzleti hálóba, egy időre milliárdos nagyságrendű jelzálogot is tettek rá, majd a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) érdekeltségébe tartozó, de lengyelországi bejegyzésű GTC Globe Trade Centre S. A. vette át, ám az újraindításra nem költött.

*

Az MNB-elnök fiának, Matolcsy Ádámnak a köre 2020 decemberében jelent meg a Design Hotelt addig birtokló cégben, a Danube Hotel Invest Kft.-ben. Az ügyvezető igazgatói posztot az a Valkó Mihály vette át, aki pénzügyi szakemberként fontos szerepet vitt és visz azóta is számos, e csoportosuláshoz tartozó cég irányításában, a többi között ő vezeti a magántőkalapjaikat kezelő Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt.-t is. A Quartz mögött – a Dirket36 bizonyítékai szerint – Matolcsy Ádám régi barátja, Száraz István a végső tulajdonos.

Valkó belépése után a Danube Hotel Invest mögött a Quartzhoz tartozó Atrox Ingatlanfejlesztő Alap jelent meg új tulajdonosként, de hamarosan átvariálták az ingatlan céges hátterét. A hotelt 2021-ben egy újonnan alapított kft.-be, a G-Gamma LCHD-be apportálták, melyet rövid ideig szintén az Atrox Alap tulajdonolt.

A Matolcsy-kör az ingatlanos projektcégeinél előszeretettel használ a G-Gamma LCHD-hez hasonló kódneveket, és Tiborcz István BDPST-jéhez hasonlóan kerüli a magánhangzókat. A görög ábécé szerint a sorban az első ilyen a G-Alpha VRSMRT Kft. volt, amely az egykori Vörösmarty téri Luxus áruházban található irodarészt birtokolta, a G-Epsilon PSZTSZR nevet pedig az a cég kapta, amelybe a II. kerületi, Pusztaszeri út 59-67. alatti egykori akadémiai kutatóintézet ingatlanát apportálták.

A G-Gamma Kft. áttételesen először az Atrox Ingatlanfejlesztő Alapé, majd 70-30 százalékos megosztásban az Arezzo és a Felis Magántőkealapé lett. Később, 2022 végén G-Gamma-tulajdonos lett a körhöz tartozó Blue Ingatlanfejlesztő Befektetési Alap is, mely korábban a Lánchíd 19 Design Hotel szomszédságában található Ybl Vízház megvásárlásával vétette észre magát. A Vízház-épület, ahol a NER-elit egyik kedvenc étterme, a Felix működik, tavaly a G-Omega VHZ Kft. nevű cég üzemeltetésébe került át, amit aztán a SRES Zrt. vett meg, vagyis – mint a 444.hu megírta – szintén kézről kézre jár Matolcsy Ádám környezetében.

A SRES Zrt. a Blue Alappal párhuzamosan a Design Hotel tulajdonosai között is feltűnt 2022-ben. A részvénytársaság a Matolcsy-féle baráti kör kevésbé ismert figurájának, Stofa Györgynek a tulajdona. Stofáról nemrég a HVG írta meg, hogy belekeveredett egy ukrán milliárdos család vagyonmentésébe, miután a háború sújtotta országban orosz kapcsolataik miatt hazaárulással vádolták őket, de a hotel történetének szempontjából fontosabb, hogy tavaly ősszel a GTC Group operatív vezérigazgató-helyettesévé is kinevezték.

A kinevezés néhány hónappal azután történt, hogy a GTC 2023 júniusában megvásárolta a SRES-től és a Blue Alaptól a Lánchíd utcai hotelt.

Róka László / MTVA A Lánchíd 19 Design Hotel Budapest épülete.

A varsói központú, de már magyar menedzsmenttel működő GTC honlapja szerint hatalmas lengyelországi, bulgáriai, csehországi, szerbiai és romániai portfólióval rendelkezik, Magyarországon olyan irodaházakat működtetnek, mint a Váci úti CenterPoint és az Árpád híd melletti Duna Tower. A GTC Globe Trade Centre S. A. feletti irányítást 2020-ban szerezte meg az MNB-alapítványok vagyonkezelését végző Optima Zrt., legutóbb pedig egy jelentős szerbiai ingatlanportfólió eladása miatt került be a hazai hírekbe. Az Újbelgrádban értékesített, 12 ezer négyzetméternyi prémium kategóriás irodaház vevője ugyanis a Diófa Alapkezelő volt, mely Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak az érdekeltsége.

Az óriáscég a Matolcsy-érdekkör használaton kívüli hoteljét is érdemesnek találta megvásárolni. Megjelenése után a G-Gamma LCHD nevet is megváltoztatták GTC LCHD-re. A projektcég a tavalyi beszámolójában 3,3 milliárd forintos piaci értéken szerepeltette a Lánchíd utcai szállodát. Ráadásul nem a Design Hotel volt az egyetlen ingatlan, amely a Matolcsy-körből indulva a GTC-nél landolt, ez vette meg egyebek mellett az Ybl Vízház mellett található, Döbrentei utca 2. alatti irodaházat is, amely korábban nagyjából ugyanazokon a kezeken ment keresztül, mint a hotel, és szintén megkapta a céges kódnevet G-Zeta DBRNT Kft. formájában. Arról, hogy az MNB magyar és lengyel leágazásai közötti szürke zónában különös adásvétel-sorozatok indultak, melynek haszonélvezői privát érdekeltségek lettek, a Válasz Online írt már korábban.

Visszatérve a hotelre, a tulajdonos cég neve az idén júliusban változott ismét: Leon Hotel Projekt Kft.-re keresztelték át. A frissen alapított LCHD-19 és a Boros Leon Invest Kft. lett a két új birtokos,

amelyek mögött azonban már egy másik érdekkör, a Market Építő Zrt. társtulajdonos-vezérigazgatója, Scheer Sándor és sógora, Boros László áll.

Scheer hosszú ideje állandó szereplő a magyar gazdaglistákon, sokmilliárdos vagyonát az építőiparon kívül a hazai McDonald’s hálózat megszerzésénél is kamatoztatta, és több érdekeltséggel rendelkezik a hazai turisztikai iparágban. Scheer építtette és tulajdonolja a többi között a „főváros legértékesebb foghíjtelkén”, a Clark Ádám téren 2018-ra felhúzott Hotel Clarkot. A 86 szobás boutique hotel kivitelezését a Market Zrt. végezte, mint ahogy az alig száz méterre található, most megszerzett Design Hotel eredeti építője is ez a vállalat volt.

Scheer Sándor a 24.hu kérdésére elmondta: a már megkezdett munkálatok során a homlokzat és a tető kivételével az egész épületet felújítják, mert

az elmúlt közel két évtized szakszerűtlen üzemeltetése miatt erősen leromlott az állaga. Az ingatlanra 15 millió eurós, azaz hatmilliárd forintos banki hitelt jegyeztek be,

ami az üzletember szerint az önerővel együtt fedezi majd a felújítási munkák költségét.

Marjai János / MTI Scheer Sándor

Scheer közölte, hogy a tervek szerint a Design Hotelt – miután elkészül – a Clark Hotellel valamilyen formában „párosítva” hasznosítanák majd. Elmondta, hogy az évek során többször is próbálták megvenni az üresen álló épületet, csakhogy az előző tulajdonosok nem álltak kötélnek, végül a GTC döntött úgy, hogy megválik az ingatlantól. A tényleges vételárat üzleti titokra hivatkozva nem árulta el.

Scheer építőipari vállalata, a Market, amelyet Garancsi Istvánnal együtt birtokol, számos nagy projektben érdekelt, legutóbb a Dürer Park nevű irodaberuházásuk miatt figyelt fel rájuk a sajtó. Mint azt a 24.hu megírta: a Market és a Tiborcz István-közeli Főnix Magántőkealap közös vállalkozásában készülő irodaházakat 100 milliárd forintért teljes egészében megvette a magyar állam, majd – a beköltöző gazdasági minisztérium plusz igényei miatt – további 19,4 milliárddal megtoldották a vételárat.

The post Megvette a Market-társtulajdonosa a Matolcsy-körnél kódnév alatt kallódó Design Hotelt first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed