Megvizsgálják, mitől oly sikeresek egyes növénycsoportok

Bolygónkon nagyjából 350 ezer virágos növényfaj létezik, amelyek rokoni kapcsolataik, közös jellemzőik alapján nemzetségekbe sorolhatók. Vannak kis nemzetségek, egy vagy csak néhány fajjal, ám vannak egészen nagyok is, fajok ezreivel. E nagy nemzetségekbe tartozik nagyjából a virágos növények negyede, és ezek aránytalanul nagy jelentőségűek emberi szempontból is, akár táplálékként, akár a környezet egészsége miatt.

A Dublini Trinity College kutatói 20 éve kezdtek el ezekkel a nagy növénynemzetségekkel foglalkozni, most egy újabb kutatás azt tárta fel, hogy e csoportok folyamatosan növekednek, ahogy egyre több növényfajt ismerhet meg a tudomány. 2000-től fogva 83 nagy nemzetséghez tartozó, több mint tízezer növényfajt írtak le, ez a szám 2,5-szer nagyobb, mint az Írországban honos összes virágos növényfaj együttesen.

„Egészen a közelmúltig e nagy növénynemzetségek túl nagyok voltak ahhoz, hogy megvizsgálhassuk őket. Azonban nemrégiben forradalmi újítások zajlottak a növénytudomány módszereiben, ez, és a globális, együttműködő kutatóhálózatok létrejötte lehetővé tette számunkra, hogy kibővítsük a növények evolúciójáról és globális sokféleségéről szerzett tudásunkat” – magyarázta Dr. Peter Moonlight, a kutatás vezetője.

A kutatók abban bíznak, hogy ennek segítségével felfedezhetik azokat a közös tulajdonságokat, amelyek miatt ezek a nagy nemzetségek ennyire sikeressé válhattak, miközben a nemzetségek 99 százaléka kicsi maradt. „Talán hasonló elterjedésűek vagy a genetikájuk, alakjuk egyezik valamiben – egyelőre nem tudjuk. Azonban ez a kutatás az első lépést jelenti ahhoz, hogy e fontos evolúciós kérdést megértsük” – tette hozzá a kutató.

A nagy nemzetségeket olyan növények alkotják, amelyek rendkívül sikeresek voltak az evolúciójuk során, ha pedig átlátjuk, mi tette őket sikeressé, akkor esetleg azt is megjósolhatjuk, hogy egyes növényekre mi várhat a jövőben. A növényekre mind a klímaváltozás, mind a biológiai sokféleség krízise veszélyt jelent. Mivel e nagy nemzetségek képviselői gyakran egészen szűkre szabott ökológia körülmények közt élnek, könnyen lehet, hogy a változások pont ezek kihalását eredményezik majd.

A nagy nemzetségek közül sok azért lehet nagy, mert rengeteg olyan fajból áll össze, amelyek csak egy kis területen honosak, például a begóniák között sok olyan él, amelyre csupán egy-egy egészen kis területen bukkanhat rá a szemfüles növénytudós. Könnyen érthető, hogy ezek az endemikus fajok mennyire veszélyeztetettek.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Megvizsgálják, mitől oly sikeresek egyes növénycsoportok first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed