Stresszes világban élünk, szinte minden egyes nap történik valami olyasmi, ami miatt idegeskednünk kell. Azonban a folyamatos stressz nagyon negatívan hat az egészségre; nemcsak az érzelmeinkre és a mentális egészségünkre hat, hanem fizikailag is megbetegít. Mutatunk is néhány ötletet, amely nagyon hasznos lehet a stressz kezelésében és annak csökkentésében.
Sok ember olyan kihívásokkal néz szembe, amelyek nagyon stresszesek lehetnek, és amelyek nagyon erős érzelmeket válthatnak ki. Egy traumatikus esemény után például az embereknek erős és elhúzódó reakciói lehetnek. Az egészséges megbirkózási módszerek elsajátítása, illetve a megfelelő ellátás és támogatás segíthet csökkenteni a stresszes érzéseket és tüneteket.
A tünetek sokfélék lehetnek. Megkülönböztetünk fizikai és érzelmi tüneteket. Ilyen tünet lehet a harag, a félelem, a szomorúság, az aggodalom, a zsibbadás. Az étvágy, az energia, a vágyak, az érdeklődési körök változásai. Az alvási nehézségek, a koncentrációs és döntéshozatali nehézségek. A tünetek között szerepelhetnek a fizikai reakciók, például a fejfájás, a testfájdalom, a gyomorproblémák, a bőrkiütések. Stressz hatására a krónikus egészségi problémák súlyosbodhatnak, illetve a mentális állapot is romolhat. Ilyenkor gyakoribb az alkohol, a dohány és más anyagok fokozott használata.
Az alváshiány nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségre is negatív hatást gyakorol. Az optimális pihenéshez mindenképpen sötét, hűvös és csendes környezetre van szükségünk.
Az étrend is meghatározhatja, hogy milyen mentális egészségnek örvendünk. A bél egészségének javítása fokozza az általános egészséget és a hangulatot. A hagyományos étolaj káros hatással van az egészségre. Használjunk helyette olívaolajat, amely remek alternatíva, viszont ebben sütni nem lehet, ugyanis magas hőfokon nem lehet használni.
A probiotikumok szintén javítják a bél egészségét. A savanyított élelmiszerek, illetve a kefir és a natúr joghurt is kiváló probiotikumnak számítanak.
A kávé lehet, hogy pillanatnyilag megnyugtat, de hosszútávon semmiképpen sem tesz nekünk jót, sőt még növeli is a stressz-szintet. Helyettesítsük gyógyteákkal, például nagyon hatékony stresszcsökkentő az ánizs, a kamilla vagy a citromfű.
A mélylégzés-technika fiziológiai választ vált ki a szervezetben, ily módon csökkenti a vérnyomást, stabilizálja a pulzusszámot, több oxigén szabadul fel a szervezetben, és ez jelentősen csökkenteni tudja a stressz-szintet.
A zene, a muzsika is megnyugtat, és csodákat tehet a stressz kezelésében. Hallgassunk zenét, amikor csak tudunk, például edzés, főzés, utazás vagy éppen takarítás közben.
A rendszeres testmozgásnak szintén kulcsszerepe van a stressz csökkentésében és megszüntetésében. A testmozgás javítja a hangulatot, és jótékonyan hat a fizikai egészségre.
A stresszt azzal is csökkenthetjük, ha mindennap szánunk magunkra egy kevés időt, azaz nemcsak mindig dolgozunk, hanem esténként kicsit elvonulunk és pihenünk. Ez lehet egy kádnyi forró vízben történő pihenés, vagy belemerülés egy izgalmas könyvbe. Nagyon sokat számítanak ezek az esti kis rituálék, hiszen nemcsak a fizikai, hanem az érzelmi stresszt is segítenek levezetni.
Nagyon fontos, hogy amikor stresszes helyzetben vagyunk, egészségesen étkezzünk, mozogjunk rendszeresen, aludjunk sokat. Vegyünk mély lélegzeteket és relaxáljunk annyit, amennyit csak tudunk.

