Elvigyem a pénzt a magas kamat jellegét elveszítő állampapírból? Itt a nagykép arról, hogy pontosan mivel akarja maradásra bírni az állam a PMÁP-osokat, mit tudnak a ma megvehető lakossági papírok? Ács világa.
Eljött a nagy nap, potom 700 milliárd forint újrabefektetésén törhetik a fejüket azok a magyar kisbefektetők, akik még utolsóként épp rácuppantak a ritkán látható nagy kaszára, a 17,85 százalékos kamatot fizető 2033/I állampapírra. Hétfőtől ugyanis ez a kötvény 3,95 százalékon ketyeg tovább, ennél rosszabbat pedig keresve se találunk a piacon. Az összes PMÁP-sorozat közül ennek a legkisebb a prémiuma (0,25 százalék), ennél a legegyértelműbb, hogy nem csak a most megkapott kamat befektetése jelent feladatot, de az 1 százalékos költséget vállalva is szinte biztosan érdemes eladni is a papírt és másba tolni át a pénzt.
Felkészülnek a 2027/J tulajdonosai, nekik jövő hétfőn jön a kamatforduló. Fontos különbség, hogy ez a papír viszont már 0,75 százalékos prémiummal forog, az eddigi 18,35 százalékos év után 4,45 százalékos kamatra vált.
Íme a legfontosabb tudnivalók a döntéshez, mindenekelőtt arról, hogy mit tudnak a ma kínált lakossági állampapírok. Figyelem, maga Nagy Márton is sasol, számára a következő hetek legfontosabb ügye, hogy ne engedje ki a hazai pénzügyi rendszerből a PMÁP-százmilliárdokat. És ezt elsőre elég kicsi kamattal próbálják meg, következik a felhozatal.
Fix Magyar Állampapír
Ennél egyszerűbb nincs: futamidő 3 év, fix kamat évi 6,5%, kamatfizetés negyedévente.
Magyar Állampapír Plusz
Kisebb kamat, cserébe két szupertulajdonság. Futamidő 5 év, lépcsős fix kamat: első évre 5,75%, évente 0,25%-ponttal nő, az utolsó évben így 6,75%. Kamatfizetés évente. Különlegesség 1: a kamatot befekteti önmagába, nem kell rá figyelnie a befektetőnek. Különlegesség 2: évente egyszer, a kamatfizetést követő napokban (február elején) jutalékmentesen eladható.
Prémium Magyar Állampapír (2032/J)
Ilyenben ülünk, ugyanabba miért szállnánk át? Jogos kérdés a 2033/I tulajdonosaitól. Esetleg ha a most kapható széria sokkal kedvezőbb feltételekkel elérhető? Első ránézésre igen (hűha, de jól néz ki a 7,9 %-os kamat), de ez csak beetetés. 2032/J barátunk 7,9 százalékos időszaka már csak három hónapig tart, április 22-től ő egy majdnem ugyanolyan inflációkövető papírrá válik, mint a 2033/I, csak nem 0,25, hanem 4 évig 0,5, majd utána 3 évig 1 százalék a prémiuma. De azért egy egyszerű számolást érdemes elvégezni.
A következő negyed évre a jelenlegi papír kamata tehát 3,95%, az újé 7,9%. Három hónap alatt a jelenlegi ad nagyjából 1, az új pedig 2 százalék kamatot. Az eladási jutalék 1 százalék, ezt majdnem pontosan ledolgozza az új papír áprilisig. Ezt úgy is felfoghatjuk, hogy a 2033/I tulajdonosai átszállhatnak az újba ingyen és akkor áprilistól nem egy 0,25, hanem egy 0,5, majd 1 százalékos prémiumú papírban ücsöröghetnek tovább – ennyivel kapnak többet az infláció felett a következő 7 évben. Aki tehát hosszabb távon gondolkodik és úgy van vele, hogy a 2025-ös igen alacsony kamatot kibírja, mert utána az inflációkövetés újra jó buli lesz, annak érdemes lecserélnie a 2033/I-t 2032/J-re.
Jövő héten a 2027/J tulajdonosainak már más a matek, nekik a meglevő papírjuk 0,75 százalékos prémiuma nagyobb annál, amit az új kínál, semmiképp se érdemes lecserélniük újabb PMÁP-ra.
Bónusz Magyar Állampapír (2028/P és 2029/N)
Szintén változó kamatozás, a 3 hónapos diszkontkincstárjegy-aukciók átlaghozama felett fizet prémiumot, nem is keveset. Névleg három és öt éves verzióban elérhető, de csak a rövidből bocsátottak ki nemrég új sorozatot, a hosszúnak már eltelt nagyjából egy év a futamidejéből. Ezért az a helyzet, hogy a rövidnek mostantól még 3 év és 4 hónap van hátra, de csak 14 hónappal hosszabb az elvileg öt éves társa, amely 4 és fél év múlva jár le. A rövid végig 1,5 százalékos prémiumot fizet, a hosszú viszont mostantól 2 és fél évig 1,5-öt, utána viszont az utolsó két évére már 2,5-öt.
Erős meggyőződésem, hogy ez a hosszú Bónusz a most elérhető inflációkövető PMÁP-ot a következő években gyakorlatilag minden időtávon verni fogja. És azzal még nem is számoltunk, hogy negyedévente kifizeti a kamatot, azt újra be lehet fektetni.
A rövid Bónusz a jelenlegi, február 25-ig tartó kamatperiódusában 6,90%-on pörög, a hosszúnál épp a héten, vasárnap jön kamatforduló. A 6,91%-os időszaknak vége, de már látszik, hogy ehhez hasonló szinten, talán néhány bázisponttal alacsonyabban jöhet a folytatás. A kamatmeghatározáshoz szükséges négy dkj-aukcióból három már megvolt, a negyedik kedden jön, akkor kiderül, hogy pontosan mit fizet a hosszú Bónusz április 26-ig.
Euró Magyar Állampapír
Három hónapos kamatperiódus és kamatfizetés, március 22-ig 2,863% a kamat. Ha kitart a forintgyengülés, a forintban számolt hozama simán megverheti a legjobb forintos lakossági állampapírokét is. Sajnos forintos állampapírból felszabaduló pénzekből nem lehet megvenni, nekünk kell az eurót beutalni, a kincstár nem vált. Tehát előbb el kell utalni a forintot és utána visszautalni eurót, vagy bankkártyával vásárolni. Ennek a költségét érdemes figyelembe venni.
A lényeg
Ha a következő években az infláció és a piaci kamatszint nem változik jelentősen, akkor 2-4 éves időtávon a Bónusz lehet a legjobb, ha stabil csökkenés indul, abból a Fix papír jöhet ki nyerőként, valamint (ha túllépünk az idei év alacsony kamatán), esetleg az 1% feletti prémiummal megáldott PMÁP-ok. Ami most kapható, az nem ilyen. Ha felfelé kúszik az infláció és kamatszint, az is a Bónusznak jó, mert gyorsan leköveti a változást. A Fix alternatívájaként a MÁP Plusz azoknak lehet jó, akik egyrészt szinte biztosan több évig megtartják a papírt, másrészt jól jön a papír két különleges tulajdonsága: a futamidő lejárta előtti ingyenes kiszállás lehetősége és az, hogy nem kell a kamat újrabefektetésére odafigyelni, ez automatikus.
Ez tehát a nagy helyzet a lakossági állampapíroknál, a sokmilliárdos kérdés az, hogy mennyi pénz hagyja el teljesen ezt a piacot, hiszen hiába ad tisztes reálhozamot a lakossági állampapír, a befektetők nagy része nem ebből indul ki: magasabb inflációt érez és fél a forintgyengüléstől. Racionális lépés elmenni a nagyobb kockázatvállalás irányába a jóval magasabb hozam reményében, az ingatlan és a befektetési alapok is érthető módon igen vonzóak – de a számolgatásnál azt sose hagyjuk figyelmen kívül, hogy csak a lakossági állampapírok adása és vétele ingyenes teljesen és az ezeken elért hozam adómentes minden körülmények között. Minden másnál vannak költségek és csak feltételek mellett, leginkább hosszabb időtávon befektetve – lásd tbsz számla – kerülhető el a hozam után fizetendő adó.
The post Menjek vagy maradjak? Ezt tudják a kamatukat eldobó állampapírok helyettesei appeared first on Forbes.hu.