A koffein egészségre gyakorolt hatása még a kutatók között is nagyon megosztó. A tudósok ugyanis évek, évtizedek óta vizsgálják a koffein hatását a szívre és az általános egészségre. Bizonyára nagyon sokan fogyasztanak kávét hazánkban is, és sokan kíváncsiak arra, hogy mi az igazság. Valóban veszélyes a szív egészségére, vagy akkor sem lesz bajunk, ha napi több csészényit elfogyasztunk ebből a fekete italból?
Az tény, hogy minden ember saját maga is megérzi, ha kicsivel több koffeint visz be a szervezetébe. Ilyenkor nem szabad erőltetni egy újabb csésze kávét, helyette igyunk meg egy pohár vizet. Nem tartalmaz ugyan koffeint, de energiával tölti fel a szervezetet, hiszen ilyenkor “nem szomjaznak” a sejtjeink, míg a kávé vizet von el a szervezetből, és még fáradtabbak, bágyadtabbak leszünk tőle. De nézzük is, mint mondanak a kutatók: igyunk kávét, vagy ne? Ha ihatunk, akkor mennyi a napi limit, ami nem árt az egészségünknek?
A kutatási eredmények azt mutatják, hogy az egészséges felnőtt emberek nyugodtan elfogyaszthatnak napi 400 mg koffeint, ennyitől ugyanis senkinek semmilyen egészségi problémája nem lesz. Ez körülbelül két csésze kávét jelent naponta. Ha valaki csupán ennyi kávét fogyaszt naponta, nem lesznek szívproblémái, sőt a kávé pozitív hatásai érvényesülnek. A kávé ugyanis gazdag forrása a fitokemikáliáknak, amelyek csökkentik a szervezetben kialakuló gyulladást.
A gyulladás csökkentése elengedhetetlen, ugyanis felelőssé tehető az érelmeszesedés és a szívelégtelenség kialakulásáért.
A koffein pozitív hatása az, hogy sok-sok antioxidánst tartalmaz, ami pedig segítséget jelenthet a cukorbetegség megelőzésében.
Végeredményben a kutatások szerint napi két csésze kávé nem jelent terhet a szervezet számára, sőt egyenesen jót tesz az egészségnek, ilyenkor ugyanis a kávé, pontosabban a koffein pozitív hatásai érvényesülnek.
Azonban ha több mint két csésze kávét fogyasztunk naponta, akkor már számolnunk kell a fekete ital káros hatásaival. A napi több mint négy csésze kávé már megemeli a vérnyomást, fokozza a szervezetben a stressz-szintet, és ezek a hatások megnövelik mind a szívinfarktus, mind pedig a stroke kockázatát.
A mértékkel fogyasztott kávé tehát jót is tehet a szív egészségének. Ennek egyik oka nem más, minthogy antioxidáns hatással rendelkezik, ami megakadályozza a kalcium felhalmozódását az artériákban. Ez azért is kulcsfontosságú, mivel ez az egyik kiváltó oka a szívkoszorúér-betegségnek. Egy kutatás során azt állapították meg, hogy azon nők és férfiak körében mintegy 40%-kal volt alacsonyabb a kalciumlerakódás az artériákban, akik rendszeresen kávét fogyasztottak, szemben azokkal, akik nem voltak rendszeres kávéfogyasztók.
Az ateroszklerózis nem más, mint az artériák megkeményedése a plakkok felhalmozódása miatt, ami a szív- és érrendszeri betegségek első számú oka. A kávé azonban segíthet megelőzni az érelmeszesedés kockázatait.
Hogyan tarthatjuk még egészségesen a szívünket? A mérsékelt mennyiségű napi testmozgással, a stressz kezelésével, a koleszterinszint csökkentésével, a dohányzás elkerülésével, továbbá az egészséges testsúly fenntartásával, a kiegyensúlyozott étrenddel, a cukros és feldolgozott ételek korlátozásával.