ÍRTA: KATE NELSON
FÉNYKÉPEZTE: STEPHEN ALVAREZ
Az őslakosok sziklarajzaival kapcsolatban sok még a kérdés, még azt sem tudjuk, hogy pontosan mikor és milyen céllal készülhettek ezek a csodálatos ábrázolások.
Azért már nagyon sok mindent elárultak ezek a kőbe karcolt, sziklára festett, iszapba rajzolt vagy földből formált alkotások. A legfontosabb talán az, hogy Észak-Amerikát, vagy ahogy több őslakos nép nevezi a földrészt: a Teknős-szigetet több tízezer éven át gazdag kultúrájú népek lakták. Ma, amikor az Újvilág bennszülött népei a politikától a popkultúráig minden téren hallatják a hangjukat, a sziklarajzok, képírásjelek és óriási földfelszíni ábrák, geoglifák hidat teremtenek múlt, jelen és jövő között.
Valódi műalkotások ezek, a gyarmatosítók által kis híján felszámolt ősi életmód feltámasztását, a hazatérést jelképezik a mai őslakosok számára.
„Szerencsések vagyunk, mert a mi hitünk, kultúránk, nyelvünk fennmaradt. Törzseink tudják, hogy ezek a legfőbb, oltalmazásra leginkább méltó értékek” – mutat rá Ben Barnes shawnee (sóni) törzsfőnök, hozzáfűzve: „Az amerikaiak zöme már rég elfeledte, amit az őslakosok máig vallanak – mi még számontartjuk szent térségeinket, tájainkat.”…
A teljes cikket elolvashatja a National Geographic magazin januári lapszámában.
The post Mesélő kövek first appeared on National Geographic.