Mézeskalácsból készítette el a szegedi dómot

A makói születésű Juhász Anna jelenleg Kaposváron él, és egy helyi lovardában dolgozik, nagyon szereti a munkáját. Anna 2023 tavaszán végzett a MATE Kaposvári Campus Lótenyésztő, lovassport szervező agrármérnök BSc. szakán, jelenleg a Testnevelési Egyetem levelező hallgatója Lovaskultúra oktató szakon. Anna szabadidejében egy különleges hobbinak hódol.

A cukrászat tisztán hobbi számomra, amit néhány havonta előveszek, ha alkalom adódik rá. Általában meg is unom, mire az adott projekt végére érek. A tudásom leginkább az internetről, illetve saját tapasztalatból és a családomtól, ismerőseimtől származik. Szeretek tortát sütni és díszíteni, valamint marcipán figurákat készíteni

– mesélte Juhász Anna a Sokszínű vidéknek.

A mézeskalács sütés egy nyári kézműves táborban kezdődött, innen származik az a kiváló recept is, amely alapján Anna elkészíti a finomságokat. Édesanyjával közösen készítették el az első 3D-s házikót Milner Angéla ,,Mézeskalács” könyve nyomán. Anya és lánya a könyv útmutatása szerint évekig sütöttek karácsonyi ajándéknak mézeskalács házikókat a családnak, barátoknak.

Juhász Anna

Makói szépségek

Egy idő után Anna már nagyobb kihívásokat keresett. Először a makói József Attila Múzeum mézeskalácsház építő versenye kínált lehetőséget, ahol makói épületet kellett elkészíteni. Juhász Anna a makói városházát készítette el, majd 2020-ban úgy döntött, megvalósítja egy régi vágyát, és a saját házukat is megmintázta, természetesen mézeskalácsból.

Édesapám a terveket is elővette, és mivel mindig is szerettem a térgeometriát, örömmel dolgoztam a kihíváson. 2021-ben pedig kedves általános iskolám, a makói Kálvin téri Református Általános Iskola következett. Ezt az alkotást neki is ajándékoztam a sulinak. Ezután a makói Fehér templom ihletett meg, amit a húgom által a helyszínen készített fotók alapján sikerült élethűre elkészítenem

– magyarázta az alkotó.

A nagybátyja házát az eredeti tervek alapján mintázta, nem kis meglepetés ajándék lett a rokonok számára.

Szeged ikonikus temploma

Anna idén úgy döntött, még nagyobb fába vágja a fejszét. Elhatározta, hogy megalkotja a szegedi dómot.

Tudtam, hogy hiába vagyok jó geometriából, ez már tervek nélkül nem fog menni, hiszen túl bonyolult hozzá az épület. Szerencsémre a dóm munkatársai szívesen segítettek, de így is egy egész napba telt, mire elkészültem a kis papír szabásmintákkal, amiket a kinyújtott tésztára helyezve késsel körbe vágtam.

Az elkészült meseszép finomság önmagáért beszél. Tekintélyes méretekkel büszkélkedhet: 40 x 60 x 50 centiméteres.

A mézeskalács dóm teljesen ehető, kizárólag két összetevőből áll: tésztából és cukormázból. Anna ételfestékkel színezte az apróbb részleteket és összeragasztotta a kisütött fal elemeket. Alkotója a mézeskalácsból készült dómot a Szeged-Belvárosi R. K. Plébániának ajándékozta, a templom főbejárata mellett, a karácsonyfa előtt került méltó helyére a mestermű.

Nem első alkalommal mutattunk be mesebeli mézeskalács műveket. Kaposújlakon egy egész falut építettek a mézédes finomságból. Egy Nagyszénáson élő egyetemista lány pedig édes-mézesben kisütötte a periódusos rendszert. Idén Siófokon minden eddiginél nagyobb mézeskalács város épült.

Kapcsolódó
Mézeskalácsból formázták meg Madách kastélyát Csesztvén
A Madách Kúria ma országos műemlékvédelem alatt álló épület, a falu féltve őrzött kincse.

The post Mézeskalácsból készítette el a szegedi dómot first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed