Az asztma egy komoly betegség, amelynél a légutak többnyire összeszűkülnek, a tüdőben extra nyálka, váladék termelődik, ami jelentősen megnehezíti a légzést. Azoknál az embereknél, akik asztmától szenvednek, sokféle tényező válthat ki allergiás reakciót. Sok embernél az időjárás változásai, többek között a párás idő váltja ki a rohamokat, okozza a tüneteket. Mutatjuk is, hogy milyen összefüggés lehet a páratartalom és az asztmás rohamok között.
Nyáron a meleg levegő sem tesz jót azoknak, akik asztmától szenvednek, ugyanis a meleg levegő irritálja a már amúgy is összeszűkült légutakat. Ezt csak fokozza, amikor a levegőben extra mennyiségű a szennyeződés, azaz a szmog is negatívan hat az asztmás betegek állapotára. A nagy melegben tartózkodjon inkább zárt térben, illetve akkor is javasolt inkább a házban, lakásban maradni, amikor odakint nagy a szmog veszélye.
Hideg hatására az asztma tünetei is jelentősen felerősödhetnek. A hideg levegő ugyanis kiszárítja a légutak szöveteit, még inkább érzékennyé téve azokat. Ha mégis ki kell mennie a nagy hidegben, mindig használjon sálat, és próbáljon ne az orrán lélegezni, hanem a száján keresztül.
A nedves levegő megnehezíti a légzést, még az egészséges emberek esetében is. Az asztmás emberek sokkal nehezebb levegővételről számolnak be a téli hónapokban. Amennyiben a benti levegő nedves, akkor ez kedvez a penész számára, de még a poratkáknak is, amelyek szintén irritálják a tüdő szöveteit. A páramentesítő készülék segíthet csökkenteni a tüneteket.
A pollenszezon sem kedvez azoknak, akik asztmában szenvednek. Ez az allergia egyik fő oka és sok embernél az asztma kiváltója.
Az asztma tünetei fel is lángolhatnak a hirtelen időjárás-változás miatt. Szakértők szerint ebben kulcsszerepet játszik a légköri nyomás. Tehát ilyenkor a hőmérséklet-ingadozás és a magas hőmérséklet okolható a tünetek felerősödéséért.
Milyen természetes módszerek léteznek az asztma kezelésére? Ezeket kiegészítő terápiaként használhatjuk, ha szükséges, semmiképpen se hagyja el a gyógyszerét és a természetes módszerekkel kapcsolatban mindenképpen kérdezze meg a kezelőorvosa tanácsát, véleményét.
A gőzfürdő, azaz a szauna sok asztmás ember számára hoz megkönnyebbülést, ugyanis szaunázás hatására megszabadulhatunk attól a nyálkától, amely a nehézlégzés okozója lehet. Mivel sok betegnél a magas hőmérséklet fokozza a tüneteket, így érdemes tanácsot kérni a kezelőorvostól ezzel kapcsolatban.
Gyógynövényeket is fogyaszthatunk az asztma tüneteinek csökkentése érdekében, ilyen például a fokhagyma és a gyömbér. Mindkettő gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik, és mindkét gyógynövényt fogyaszthatjuk nyersen és tea formájában is.
Stressz hatására a testünk izmai megfeszülnek. Ennek a feszültségnek a hatására az asztma tünetei jelentősen fellángolhatnak. A kutatások azt mutatják, hogy a következő meditációs gyakorlatok és technikák segíthetnek az asztma tüneteinek csökkentésében: jóga, meditáció, tai chi, mint ahogyan a testmozgás is, a rendszeres edzés ugyanis erősebbé teszi a tüdőt. Ha kinti edzést tervez, mindig figyeljen az időjárás-előrejelzésre, hiszen a magas páratartalom és a szmog is negatívan hat azok állapotára, akiknek asztmájuk van.
A színes táplálékok gazdag forrásai az antioxidánsoknak, például a béta-karotinnak, a C-vitaminnak és az E-vitaminnak, amelyek segítenek a gyulladás leküzdésében, többek között a tüdőben lévő gyulladást is csökkentik.
Ha alacsony a szervezetben a D-vitamin-szint, az is oka lehet az asztmás tünetek felerősödésének. Ez a vitamin megtalálható többek között a halakban, a tejben és a gombában, illetve napfény hatására termelődik az emberi szervezetben.