Ha fáj a lábunk, akkor ennek bizony sok oka lehet. Az éjszakai lábfájdalom hátterében még olyan banális ok is állhat, mint a lefekvés előtti alkoholfogyasztás.
Sokan szenvednek az úgynevezett nyugtalanláb-szindróma miatt, ami mindig éjszaka jelentkezik. Ilyenkor akaratlanul is mozognak a lábak, még alvás közben is, ami oka lehet a lábfájdalom kialakulásának. A napközbeni strapás programok, sok lótás-futás, állómunka is oka lehet az éjszakai lábfájdalomnak. Ilyenkor a túlzott igénybevétel okozza a lábak fájdalmát.
Sokan tapasztalnak lábgörcsöket, lábfájdalmat és nyugtalanláb-érzetet a terhesség alatt is. A kellemetlen érzések azonban a szülést követően általában mindig elmúlnak.
Az egyes gyógyszerek – mint a szteroidok vagy az antidepresszánsok – szintén járhatnak éjszakai lábgörcsökkel és lábfájdalommal.
Sokan tapasztalnak meg éjszaka lábfájdalmat, amikor lefekvés előtt alkoholt fogyasztanak. Ez az állapot akkor alakul ki, amikor valaki mértéktelenül vesz magához szeszes italt.
Az éjszakai lábfájdalom és a nyugtalanláb-szindróma sokkal gyakrabban fordul elő az idősebb embereknél, mint a fiatalabb korosztálynál. A 60 év feletti személyek hajlamosabbak a lábgörcsök kialakulására. Az éjszakai lábfájdalomnak az is lehet az oka, hogy a kor előrehaladtával a lábakban lévő inak megrövidülnek és merevvé válnak.
Ha nem iszunk eleget a nap folyamán, és nem pótoljuk az izzadással elveszített elektrolitokat, akkor is kialakulhat lábgörcs és lábfájdalom is.
Az éjszakai lábfájdalom súlyos egészségi állapotok jele és tünete is lehet. Vérrögök is képződhetnek a lábakban. Ez pedig nemcsak fájdalmat, hanem duzzanatot, melegségérzetet és merevséget is generálhat az alsó végtagokban. A vérrög egy súlyos állapot, amely azonnali beavatkozást igényel, hiszen károsíthatja a szívet, a tüdőt és az agyat is.
Éjszakai lábfájdalmat okozhat valamilyen szívbetegség is, ilyen lehet a perifériás vagy koszorúér-betegség, de még a magas vérnyomás is. Ezek az állapotok ugyanis befolyásolják a végtagok véráramlását, ami fájdalmat okozhat a lábakban. A cukorbetegség egyik szövődménye a diabéteszes neuropátia, amely szintén lábfájdalommal jár együtt.
Az oszteoartritisz az ízületek porcát károsító állapot, ami oka lehet a csípő, a térd, a boka és az egész láb fájdalmának. Az olyan állapotok, mint a pajzsmirigybetegség, a májzsugor vagy a veseelégtelenség mind okai lehetnek a lábfájdalom kialakulásának. Bizonyos krónikus betegségek, például a Parkinson-kór, illetve az idegfunkciókat befolyásoló állapotok is okai lehetnek a lábfájdalomnak.
Amennyiben fáj a lábunk, akkor a kezelési gyakorlatok sorába tartozhat a fájdalomcsillapítás. Attól függően, hogy milyen háttérpanaszok okozzák a betegséget, a kezelőorvos felírhat olyan fájdalomcsillapítót, amely csökkenti a láb fájdalmát.
A gyengéd nyújtás ellazíthatja a feszes izmokat, és csökkenti az éjszakai lábfájdalom kialakulásának esélyét. Ha éjszakai lábgörcs kínoz bennünket, akkor is hasznos lehet a láb nyújtása, az izmok ellazítása, ami enyhíti a görcsös izom fájdalmát és feszültségét.
A meleg vagy hideg borogatás szintén remek gyógyír lehet a fájó lábakra. Előfordulhat, hogy ha fáj a lábunk, akkor a pozícióváltás hozhat hathatós eredményeket. A felállás, a rövid séta vagy a lábak felpolcolása is enyhíthet a lábak fájdalmán.