Írta: Mary Winston Nicklin
Fényképezte: Tomas van Houtryve
Egy férfi mászik át éppen a párizsi Pont des Arts, a Művészetek hídja korlátján – ott, ahol a legutóbbi eső után megduzzadt Szajna kakaóbarna vize tovahömpölyög a Louvre Múzeum mellett. Csődület támad, sokan figyelik, amint a férfi beleveti magát a folyóba. Thomas tűzoltó, a szajnai La Monnaie mentőközpont elit egységének a tagja. (A tűzoltóság szabályzata biztonsági okokból tiltja a vezetéknevek közzétételét.) Társai pár másodperc után kihalásszák a 3 fokos vízből, és beemelik a mentőcsónakba. A kiképzési feladatot teljesítve visszatérnek támaszpontjukra, az 1927-ben épített, majd átalakított hajóra. Ebben edzőterem, akvárium és szabadtéri zuhanyozó is található, utóbbiból páratlan látvány nyílik a francia fővárosra. A hajó alatt egy Roger-nak elnevezett, közel két méter hosszú európai harcsa (Silurus glanis) épített fészket magának.
Napóleon 1811-es rendelete a párizsi tűzoltóságot – Franciaországban egyedülálló módon – a hadsereg kötelékébe vonta. Szárazföldi és folyami egységekből áll. Utóbbiak tagjait szigorú követelmények alapján választják ki, és kemény kiképzésnek vetik alá. Bárkatüzeket oltanak, fuldoklókat mentenek ki – és azon a szomorú napon, 2019 áprilisában a Szajnából szivattyúztak vizet a Notre Dame tomboló tüzének oltásához. A folyami alakulatok tagjai hosszú éveken át azon kevesek közé tartoztak, akik engedéllyel úszhattak a folyóban. A mind komolyabb hajóforgalom és a vízszennyezés ugyanis jó száz éve megfosztotta Párizs népét a szajnai fürdőzés örömétől: a parton napozhatnak, de amióta érvényben a tiltó rendelet, nem merítkezhetnek meg kedvükre a folyó vizében.
Egy gigaberuházás azonban mindebben nagy változásokat hozhat: az 1,4 milliárd eurós víztisztító program nyomán az idei nyári olimpiai és paralimpiai játékokon főszerepet kap a Szajna – a tervek szerint a folyón tartják a megnyitóünnepséget*, és három úszószámra is itt kerül majd sor. „Az olimpia új korszak kezdete lehet: a távlati cél, hogy mindenki megint kedvére úszhasson-fürödhessen majd a folyóban” – szögezi le az olimpiai és paralimpiai játékokért, valamint a Szajnáért felelős párizsi alpolgármester, Pierre Rabadan.
Duna mellett, még a Loire-nál is rövidebb. A 777 kilométer hosszan kanyargó folyó mégis Franciaország egyik legfőbb jelképe szerte a nagyvilágban. „Franciahon jó kétezer éves történelmének nem egy sorsdöntő eseménye a Szajna partján zajlott le” – írta Jean Favier történész a Paris: Deux mille ans d’histoire (Párizs kétezer éves története) című művében…
A teljes cikket elolvashatja a National Geographic magazin augusztusi lapszámában.
The post Mi lesz veled, Szajna? first appeared on National Geographic.